Kaupunginjohtaja Jyrki Myllyvirran blogi
Kulttuuripääkaupunkeja
12/21/2007
Toimittaja on estänyt vastineiden liittämisen tähän asiakirjaan.
Euroopassa on vuosittain vuodesta 1985 alkaen nimetty kulttuuripääkaupunki, aluksi yksi, vuonna 2000 yhdeksän kaupunkia (mukaanlukien Helsinki) ja sen jälkeen yhdestä kolmeen kaupunkia jokaiseksi vuodeksi. Vuodelle 2011 on valittu Turku ja Tallinna. Sen jälkeisille vuosille kaupungit ovat valitsematta, maat kylläkin on nimetty vuoteen 2019 asti.
Vuonna 2010 kulttuuripääkaupunkeja ovat Pe’cs, Essen ja Istanbul. Minulla oli eilen tilaisuus Euroopan kulttuuripääkaupunkien valintapaneelin jäsenenä keskustella näiden kaupunkien valmisteluista ja suunnitelmista pääkaupunkivuoden varalle.
Essen on puolen miljoonan asukkaan kaupunki keskellä perinteistä Ruhrin teollisuusaluetta. Suunnitelmat ovat hyvin kattavat, ja yhtenä tavoitteena on vauhdittaa kehitystä, joka muodostaa yli 5 miljoonan asukkaan Ruhrin alueesta yhtenäisen metropolin. Kulttuuripääkaupunkiohjelma on hyvin monipuolinen, painopisteenä muun muassa monikulttuurisuus (vuonna 2010 Ruhrin alueen nuorista yli puolella on maahanmuuttajatausta). Tarkoitus on uudistaa Ruhrin alueen mainetta sekä tehdä alueesta pysyvästi eurooppalainen kulttuurikeskus ja luovan liiketoiminnan keskus.
Tilaisuudessa tapasin ensimmäisen kerran myös Lahden ystävyyskaupungin Pe’csin pormestarin. Pe’csin kulttuuripääkaupunkivuoden valmistelussa näkyvimmät hankkeet ovat mittavat uudet toimintapuitteet: konferenssi- ja kongressikeskus, suuri museo- ja näyttelytila sekä uusi kirjasto- ja tietokeskus. Toiminnallisena tavoitteena on kaupungin julkisen kuvan ja erityisesti matkailun edellytysten vahvistaminen. Alueen pitkä historia eri kulttuurien leikkauspisteessä on vahvasti mukana, samoin tämän päivän monikulttuurisuus ja kansainvälisyys. Valmistelujen tässä vaiheessa sisällölliset teemat ja elinkeinorakenteen uudistaminen, matkailupanostusta lukuun ottamatta, ovat vielä kesken.
15 miljoonan asukkaan Istanbul on oma lukunsa – monipuolisessa ja jännittävässä kulttuuripääkaupunkihankkeessa on mukana vahva annos halua näkyä eurooppalaisena kaupunkina.
Jokainen kulttuuripääkaupunki rakentaa oman profiilinsa. Mielestäni on kuitenkin selvästi näkyvissä kaksi trendiä. Toisaalta vuosi vuodelta monikulttuurisuus, suvaitsevaisuus sekä yhteisöllisyys ovat entistä vahvemmin esillä. Toisaalta korostuu kulttuurin ja luovan toiminnan näkeminen taloudellisen kehityksen ja hyvinvoinnin moottorina. Tärkeitä näkökulmia meille Lahdessakin, vaikka muodollinen kulttuuripääkaupunkistatus ei olekaan ajankohtainen.
 Kaikki kirjoitukset 
|