Lahden korkeakoulutekopalkinnon sai Suomen ammattikorkeakoulujen yrittäjyysverkosto FINPIN

28.11.2006 | Arkistoitu uutinen

Lahtelaisen Vuoden korkeakouluteko -tunnustuspalkinnon sai tänä vuonna Lahden ammattikorkeakoulun Innovaatiokeskuksen hallinnoima Suomen ammattikorkeakoulujen yrittäjyysverkosto FINPIN. Lahden kaupungin myöntämä tunnustuspalkinto luovutettiin tiistaina 28.11.2006 Lahden korkeakoulupäivän iltavastaanotolla. Tunnustuspalkinto on suuruudeltaan 4000 euroa, ja se on luovutettu jo toistakymmentä kertaa. Saajasta päättää vuosittain kaupunginjohtaja alueella toimivien korkeakoulujen muodostaman korkeakoulutyöryhmän ehdotuksen perusteella.

- Lahden ammattikorkeakoulun hallinnoima yrittäjyysverkosto FINPIN on edistänyt korkeakoulupohjaista yrittäjyyttä ja innovaatiotoimintaa alueellisesti, kansallisesti ja kansainvälisesti. Lisäksi FINPINin aloittama yrittäjäpolvenvaihdoksia tukeva valmennusohjelma tulee tarpeeseen, kaupunginjohtaja Tarmo Pipatti perusteli päätöstään.

Suomen ammattikorkeakoulujen yrittäjyysverkosto FINPINin tehtävänä on edistää ammattikorkeakoulujen edellytyksiä kehittää opiskelijoiden yrittäjyyttä kannattavan yritystoiminnan aikaansaamiseksi.

Vuonna 2006 FINPIN aloitti Lahdessa toteutettavan monialaisen, yrittäjäpolvenvaihdoksia tukevan Jatkajakoulu-valmennusohjelman. Jatkajakoulun tarve perustuu siihen, että Suomessa tulee jäämään eläkkeelle 60-70.000 yrittäjää vuoteen 2015 mennessä ja puolet heistä ei tiedä jatkajaa yritykselleen. Ohjelma on valtakunnallinen pilottihanke. Malli tullaan siirtämään tämän ja ensi vuoden aikana kymmeneen muuhun ammattikorkeakouluun. Ensimmäiseen Jatkajakouluun osallistuu Lahdessa 28 opiskelijaa.

Toinen merkittävä FINPIN-tapahtuma kuluvana vuonna oli kolmipäiväisen korkeakoulutoimijoille kohdennetun kansainvälisen University Entrepreneurship - Incubating Processes -konferenssin järjestäminen Lahdessa.

Kolmantena merkittävänä FINPINin työnä vuosina 2005-2006 oli Suomen ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry:n toimeksiannosta tehty yrittäjyysstrategia. Lisäksi FINPIN johtaa vuoden alussa käynnistämäänsä Euroopan laajuista Campus Entrepreneurship -valmisteluhanketta, jonka tavoitteena on suunnitella ja rakentaa monikansallinen puiteohjelmahanke sekä saada sille rahoitus suoraan Euroopan komissiolta.

FINPINin johtajana toimii Sakari Kuvaja. Varsinaisia jäseniä verkostossa on tällä hetkellä yhteensä 303 kaikista Suomen opetusministeriön alaisista ammattikorkeakouluista, minkä lisäksi verkostolla on liitännäisjäseniä Suomessa 34 ja ulkomailla 16.


Lisätietoja:

Tarmo Pipatti, Lahden kaupunginjohtaja, puh. 040 506 5021
Sakari Kuvaja, FINPINin johtaja, puh. 050-5020632, sakari.kuvaja@lamk.fi

Vuoden korkeakouluteko-palkinnon ovat aikaisempina vuosina saaneet:

1995 Lahden ammattikorkeakoulu

1997 Teknillisen korkeakoulun ja Lappeenrannan teknillisen korkeakoulun verkostoyliopistotoiminta

1998 Käsityötieteen koulutuskokeilu

1999 Teknillisen korkeakoulun Aluetalousinstituutti

2000 Lahden ammattikorkeakoulun Muotoiluinstituutti

2001 Lahden yliopistokeskuksen perustaminen

2002 Korkeakoulutasoisen ympäristöbiotekniikan opetuksen ja tutkimuksen käynnistäminen Lahdessa

2003 Hyvinvointipalveluiden tutkimus- ja kehittämistoiminta Helsingin yliopiston Tutkimus- ja koulutuskeskus Palmenian Lahden yksikössä

2004 XXIX SIL kongressi ja
         Lahden ammattikorkeakoulun innovaatiokeskuksen perustaminen

2005 Kaupunkitutkimuksen maisteriohjelma ja
         Ympäristötekniikan DI-ohjelma

2006 Suomen ammattikorkeakoulujen yrittäjyysverkosto FINPIN





Takaisin | Tulosta sivu

Share