|
Kaupanvahvistajan palvelut
Kiinteistön kauppa on tehtävä kirjallisesti. Myyjän ja ostajan tai heidän asiamiehensä on allekirjoitettava kauppakirja. Kiinteistön kaupassa tarvitaan lisäksi julkinen kaupanvahvistaja. Kaupanvahvistajan on vahvistettava kauppa kaikkien kauppakirjan allekirjoittajien läsnä ollessa.
Lahden kaupungilla on kaupanvahvistajia, jotka ovat virkansa puolesta oikeutettuja toimimaan kaupanvahvistajina kaikissa kiinteistökaupoissa.
Kaupanvahvistuksesta perittävä palkkio on 105 € (alv 0 %) kaupalta tai muulta luovutukselta.
Hinta perustuu Maa- ja metsätalousministeriön asetukseen 997/2010 kiinteistöjen kirjaamisasioiden maksuista sekä kaupanvahvistuksesta perttävistä maksuista ja korvauksista (voimassa 1.1.2011-31.12.2012)
Lisäksi peritään asiakirjojen hankintakustannukset, matkakustannukset kunnallisen matkustussäännön mukaisesti ja muut ylimääräiset kustannukset.
|