Korkotuki asunto-osakeyhtiön perusparantamiseen

Asunto-osakeyhtiöt voivat saada talojensa perusparantamista varten korkotukea lainalle, jonka myöntää luottolaitos, vakuutusyhtiö, eläkelaitos tai kunta.

Lainan määrä

Korkotukilainan suuruus on enintään 40 % hankkeen kustannuksista, jos perusparantamisella parannetaan energiataloutta, vähennetään energian käytöstä aiheutuvia päästöjä tai otetaan käyttöön uusiutuvia energialähteitä lainan suuruus on enintään 50 % hankkeen kustannuksista

Lainaehdot

Lainaehtojen tulee olla kohtuulliset ottaen huomioon vastaaviin tarkoituksiin yleisesti myönnettyjen lainojen ehdot.

Ei vähimmäis tai enimmäislaina-aikaa.

Korkotukilainaksi ei voida hyväksyä lainaa, joka on sovittu maksettavaksi kerralla takaisin laina-ajan päätyyttyä. Lainan takaisinmaksusta voidaan muutoin sopia vapaasti, mutta lainan pääomasta saa kahdeksannen  vuoden jälkeen olla jäljellä enintään 90 % ja viidennentoista vuoden jälkeen enintään 70 %.

Korko saa olla enintään samanlaisiin tarkoituksiin yleisesti myönnettävien lainojen koron suuruinen.

Korkotuen maksuaika ja määrä

Korkotuen suuruus on 28 % korkotukilainasta vuosittain peritystä korosta.

Korkotuen maksuaika on enintään 15 vuotta.

Korkotuen myöntää

Valtion asuntorahasto

Hakumenettely

Hakemus on jätettävä Asumisen rahoitus-ja kehittämiskeskukselle ilman erityistä hakuaikaa.
Hakulomake (ARA 68/08) ja tarkemmat hakuohjeet löytyvät valtion asuntorahaston sivuilta kohdasta
ohjeet ja lomakkeet

Lisätietoja

Aravatarkastaja Hannu Kittelä 814 2623



Takaisin | Tulosta sivu