Liikennetutkimukset
Lahden seudun liikennetutkimus 2010
Lahdessa ja ympäristökunnissa tehtiin vuonna 2010 laaja liikennetutkimus, jossa selvitettiin henkilöhaastatteluilla, ajoneuvoliikenteen tutkimuksilla ja liikennelaskennoilla seudun asukkaiden liikkumistottumuksia sekä ajoneuvoliikenteen, jalankulun ja pyöräilyn määrää. Haastattelututkimuksiin osallistui yli 10 000 vastaajaa.
Tutkimustulokset ja raportit löytyvät Päijät-Hämeen Liiton sivuilta
Paikalliset laskennat ja mittaukset
Autojen, jalankulkijoiden ja polkupyöräilijöiden määriä lasketaan joko liikenteen yleisen kehityksen seuraamiseksi tai johonkin tiettyyn tarkoitukseen. Ajoneuvoliikennettä lasketaan yleensä pääkaduilla ja muuta liikennettä lähinnä keskustassa. Liikennelaskennan yhteydessä mitataan useimmiten myös autojen nopeuksia.
Liikennevalojen silmukoita hyödynnetään liikennelaskennassa ja silmukkalaskentaa kehitetään myös polkupyörien laskentaa varten.
Mittaukset tehdään vuosittain urakalla joko keväällä tai syksyllä koulun toiminta-aikana.
Takaisin |
Tulosta sivu