Muut energia-avustukset
Avustusta voidaan myöntää pääsääntöisesti sellaisten asuinrakennusten, joissa on vähintään kolme asuntoa korjaamiseen. Jos rakennuksen omistaa yhteisö (esim asunto-osakeyhtiö), avustuksen piiriin kuuluvat myös myös 1-2 asuntoiset asuinrakennukset. Vastuun avustettavien toimenpiteiden suorittamisesta on tällöin kuuluttava omistajayhteisölle.
Energia-avustuksen kohteina voivat olla vain VNA:n 18 §:ssä mainitut toimenpiteet (hakulomakkeessa)
Energiakatselmuksessa arvioidaan koko rakennuksen energiatalous ja sen parantamisen mahdollisuudet. Katselmuksen pohjalta on suunniteltavissa tarkoituksenmukaiset toimenpiteet ja niiden toteuttamisjärjestys. Energiakatselmusmalli löytyy Motivan verkkosivuilta.
Rakennuksen ulkoseiniin tai ikkunoihin kohdistuvien toimenpiteiden yhteydessä edellytetään tehtäväksi ilmanvaihdon ja lämmitysverkoston perussäätö.
HAKEMUSASIAKIRJAT:
- hakemus lomakkeella 36b
- isännöitsijätodistus
- korotettua avustusta haettaessa selvitys mahdollisesta valtakunnalliseen energiansäästösopimukseen liittymisestä
Avustusten hakuaika päättyy 27.3.2013
Hakemukset toimitetaan Lahden kaupungin asuntotoimeen, PL 126 / Vesijärvenkatu 11 c, 15141 Lahti. Toimisto on avoinna klo 8-15.
Hakulomakkeita (Ara 36 b) saa Lahden kaupungin asuntotoimesta sekä asuntorahaston sivulta kohdasta ohjeet ja lomakkeet.
lisätietoja
Aravatarkastaja Hannu Kittelä (03) 814 2623
Takaisin |
Tulosta sivu