Liikunta- ja kulttuurilautakunta

Liikunta- ja kulttuurilautakunnan alaisina palveluyksikköinä toimivat liikuntapalvelut, kaupunginmuseo, -orkesteri ja -teatteri sekä liikunnan ja kulttuurin vastuualueen yhteiset palvelut (lastenkulttuuri, tapahtumayksikkö).

Liikunta- ja kulttuurilautakunnan tehtävänä on edistää, kehittää ja valvoa sivistystoimialan toimintaa ja yhteistyötä. Lautakunta antaa toimialaansa koskevissa asioissa lausuntoja, selvityksiä ja tietoja viranomaisille sekä tekee esityksiä valtuuston ja hallituksen päätettäväksi kuuluvissa asioissa. Liikunta- ja kulttuurilautakunnan huolehtii myös päätösten täytäntöönpanosta.

Lautakunnan jäsenet

Puheenjohtaja
​Marko Varjonen, kok.
toimitusjohtaja, HHJ
Vakkatie 61, 15560 Nastola 
050 312 5257 
marko.varjonen@lahti.fi
marko.varjonen@lh.lahti.fi
marko.varjonen@mvisors.fi 


​Pasi Huhtinen, kok.
DI, Projekti-insinööri
Harjutie 13 as. 13, 15560 Nastola 
040 778 2913 
pasi.huhtinen@phnet.fi

Varapuheenjohtaja
​Ulla Koskinen-Laine, sdp
Graafinen suunnittelija
Lepolankatu 3 B 19
15210 Lahti
044 416 3575 (kaupunki)
0400 842 837 (oma)
ulla.koskinen-laine@lh.lahti.fi


Ritva Kytönen, sdp
Loviisankatu 14 D 64, 15100 Lahti
040 745 7788

​Juhani Hilkemaa, kok.
Yrittäjä
Kivirannankatu 3, 15900 Lahti 
050 069 9408
juhani.hilkemaa@lh.lahti.fi
juhani.hilkemaa@pp.inet.fi

​Matti Vierumäki, kok.
Rehtori, eläkeläinen

​Sirkka-Liisa Kaukanen, kok.
Apulaisosastonhoitaja, eläkeläinen
Venekatu 1, 15160 Lahti
050 569 9186 
sirkka-liisa.kaukanen@lh.lahti.fi
sirkka-liisa.kaukanen@hotmail.com

​Marketta Iso-Kuortti
yrittäjä, eläkeläinen

​Mervi Lilja, kok.
Liikkeenharjoittaja
Velhontie 4, 15550 Nastola 
050 327 4557
mervi.lilja@lh.lahti.fi 
liljamervi@gmail.com

Meri Virtala, kok​.

​Jarmo Heino, sd.
Yksilövalmentaja
Myllärinkatu 7, 15700 Lahti
044 585 3655
jarmo.heino@lh.lahti.fi

​Raimo Pehkonen, sd.
Lasinleikkaaja
Paasikivenkatu 8 A 7, 15110 Lahti
03 7333 807, 050 321 2328
raimo.j.pehkonen@gmail.com

​Tomi Sairomaa, sd.
Asiakasvastaava
Sorvarinkatu 1 as 2, 15700 Lahti
050 543 5871
tomi.sairomaa@lh.lahti.fi

​Kimmo Virtanen, sd.
Laatupäällikkö, luottamusmies
Kesärannankatu 8, 15300 Lahti
040 540 9354 (koti)
044 712 3271 (työ)
kimmo.virtanen@phnet.fi

​Tarmo Möykky, ps.
Yrittäjä
Vuokonkatu 3, 15500 LAHTI
03 751 2470 (koti)
03 734 2393 (työ), 0400 499 077
tarmo.moykky@lh.lahti.fi

​Unto Taipale, ps.
Koneenasentaja, eläkeläinen
Pajukatu 8 A 2, 15520 Lahti
041 504 1823
unto.taipale@phnet.fi

​Sirpa Purmonen, ps.
Merkantti, VH, eläkeläinen
Paasikivenkatu 16 A, 15110 Lahti
sirpa.purmonen@lh.lahti.fi

​Marja Rautkoski, ps.
Kotitalousteknikko, eläkeläinen
Kairakatu 1, 15950 Lahti
040 772 8025
marja.rautkoski@phnet.fi

​Marjo Jokinen, kesk.
Erityislastentarhanopettaja
Nikustenkuja 3, 15460 Mäkelä
050 549 2900
marjo.jokinen@lh.lahti.fi

​Liisa Stranden, kesk.
Riihipolku 5, 15540 Villähde
040 538 8873
stranden.liisa@gmail.com

​Pertti Arvaja, kd.
Liikunnanopettaja, eläkeläinen
Koiskalantie 663, 15540 Villähde
040 055 9917
pertti.arvaja@lh.lahtifi
pertti.arvaja@gmail.com 

​Tero Romakkaniemi, kd.
Opinto-ohjaaja
tero.romakkaniemi@gmail.com

​Pasi Kousa, vas.
Tarkastaja
Riekontie 7 A 12, 15230 Lahti
040 586 4528
pasi.kousa@lh.lahti.fi
pasi.kousa@avi.fi

​Marko Toivonen, vas.
Kunnossapitoasentaja

Riitta Vuori, vihr.
Opinto-ohjaaja
0400 568 710
riitta.vuori@edu.lahti.fi

​Sirpa Sajalahti
Palvelupäällikkö

​Kaupunginhallituksen puheenjohtaja
Juha Rostedt
040 510 9244
juha.rostedt@lahti.fi

​Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja
Jarkko Nissinen
040 501 5995
jaskanissinen@hotmail.com jarkko.nissinen@lh.lahti.fi
jarkko.nissinen@lahti.fi

​Nuorisovaltuuston edustaja
Aino Perttilä

​Nuorisovaltuuston varaedustaja
Sini Bondarew  

​Henkilöstön edustaja
Maija Nisonen
050 398 5532 (työ)
maija.nisonen@lahti.fi

​Henkilöstön varaedustaja
Timo Kangas
timo.kangas@lahti.fi

 

Esittelijät

toimialajohtaja Tiina Granqvist
Liikunnan ja kulttuurin vastuualuejohtaja,
liikuntatoimenjohtaja Tommi Lanki

Pysyvät asiantuntijat

kulttuuriasiainpäällikkö Matti Karhos
museonjohtaja Timo Simanainen
intendentti Teemu Kirjonen
teatterinjohtaja Ilkka Laasonen ja
hallintojohtaja Kimmo Ryynänen
hallintojohtaja Katriina Martikainen

Pöytäkirjanpitäjä

hallintojohtaja Katriina Martikainen