Liikunta- ja kulttuurilautakunta

Liikunta- ja kulttuurilautakunnan alaisina palveluyksikköinä toimivat liikuntapalvelut, kaupunginmuseo, -orkesteri ja -teatteri sekä liikunnan ja kulttuurin vastuualueen yhteiset palvelut (kulttuuripalvelut).

Liikunta- ja kulttuurilautakunnan tehtävänä on edistää, kehittää ja valvoa sivistyksen palvelualueen toimintaa ja yhteistyötä. Lautakunta antaa palvelualueensa koskevissa asioissa lausuntoja, selvityksiä ja tietoja viranomaisille sekä tekee esityksiä valtuuston ja hallituksen päätettäväksi kuuluvissa asioissa. Liikunta- ja kulttuurilautakunnan huolehtii myös päätösten täytäntöönpanosta.

_ _ _

Liikunta- ja kulttuurilautakunnan jäsenet 2017-21

Jäsen

Puheenjohtaja
​Marju Markkanen, sd.
KT, peruskoulun rehtori
040 587 5557
044 416 4383 (työ) marju.markkanen@lahti.fi 

Varajäsen

Satu Lehtola, sd. 
toimistosihteeri
Kimalaiskuja 2, 15300 Lahti
040 535 0820
satu.lehtola@phnet.fi 

Varapuheenjohtaja
Helena Salakka, kok.
FM, projektipäällikkö
040 773 3614
helena.salakka@gmail.com

Katja Ståhl, kok.
päiväkodinjohtaja, yrittäjä
040 734 5877
katja.ståhl@paivakotisatakieli.fi

Ulla Koskinen-Laine, sd.
graafinen suunnittelija
Lepolankatu 3 B 19, 15210 Lahti
0400 842 837
ulla@kinoiiris.com

​Pertti Vartiainen, sd.
LitM, liikunnanopettaja, eläkeläinen

​Tomi Sairomaa, sd.
kohdevalvoja
Sorvarinkatu 1 as 2, 15700 Lahti
050 543 5871
050 570 6964 (työ)
tomi.sairomaa@gmail.com

​Ville Jalava, sd.
opiskelija


Roosa Rinne, sd.
liikunnanohjaaja, AMK
roosa.rinne@outlook.com

Riikka Raaska, sd.
laboratorionhoitaja, työsuojeluvaltutettu
0400 837 586
riikka.raaska@phnet.fi

​Hannu Kaasinen, kok.
yrittäjä
Kapteeninkatu 1 A 13, 15140 Lahti 
0400 494 277
hannu.kaasinen@elisanet.fi

​Jani Klinga, kok.
yrittäjä, valmentaja


Marko Varjonen, kok.
toimitusjohtaja, HHJ

​Sari Silventoinen, kok.
liikunnanohjaaja, yrittäjä

Salla Palm-Felin, vihr
palvelupäällikkö
040 592 8071 
sallapalmfelin@gmail.com

​Lasse Puodinketo, vihr
nuoriso-ohjaaja

Nina Laihanen, ps.
sairaanhoitaja

​Päivi Granlund, ps.
talous- ja hallintopäällikkö
puh. 050 575 1151
paivi.granlund@phnet.fi

Markku Karjula, kesk.
kansanedustajan avustaja
040 168 1511
mkarjula@gmail.com

Salla Natunen, kesk.
tradenomiopiskelija AMK, kirjanpitäjä

​Pertti Arvaja, kd.
liikunnanopettaja, eläkeläinen
Koiskalantie 663, 15540 Villähde
040 055 9917
pertti.arvaja@gmail.com 

​Pekka Airamo, kd.
vanhempi rikoskonstaapeli
pekka.airamo@hotmail.com

​Pasi Kousa, vas.
tarkastaja
Riekontie 7 A 12, 15230 Lahti
040 586 4528

Satu Kokkonen, vas.
sosionomi AMK
040 304 8105 (työ)

Kaupunginhallituksen edustaja
Aleksi Mäntylä, vihr.
aleksi.mantyla@lh.lahti.fi

​Nuorisovaltuuston edustaja
Aino Perttilä

​Nuorisovaltuuston varaedustaja
Sini Bondarew  

​Henkilöstön edustaja
Maija Nisonen
050 398 5532 (työ)
maija.nisonen@lahti.fi

Henkilöstön varaedustaja
Timo Kangas
timo.kangas@lahti.fi

Esittelijät

sivistysjohtaja Tiina Granqvist
Liikunnan ja kulttuurin vastuualuejohtaja,
liikuntatoimenjohtaja Tommi Lanki

Pysyvät asiantuntijat

kulttuuriasiainpäällikkö Matti Karhos
museonjohtaja Timo Simanainen
intendentti Teemu Kirjonen
teatterinjohtaja Ilkka Laasonen ja
hallintojohtaja Kimmo Ryynänen

Pöytäkirjanpitäjä

valmistelusihteeri Tuula Seljas