Sosiaali- ja terveyslautakunta

Sosiaali- ja terveyslautakunnan tehtävänä on huolehtia Lahden kaupungin sosiaali- ja terveystoimesta kaupunginvaltuuston ja kaupunginhallituksen hyväksymien tavoitteiden mukaisesti.

​​​​​​

Lautakunnan asiat kuuluvat toimialajohtaja Mikko Komulaisen toimialaan. Lautakunnassa on 13 jäsentä, ja jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.

Kokoukset

Sosiaali- ja terveyslautakunta kokoontuu pääsääntöisesti joka kuukauden ensimmäisenä tiistaina kello 15 alkaen. Lautakunnan pöytäkirjat ovat nähtävillä kokousta seuraavan viikon torstaina.

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaosto kokoontuu pääsääntöisesti joka kuukauden toisena keskiviikkona kello 15 alkaen.  Jaoston kokouksen esityslistat ja pöytäkirjat eivät ole yleisesti nähtävillä.

Lautakunnan jäsenet

​Puheenjohtaja
Hannu Himanen (kok.), opetusneuvos
Saimaankatu 5 C, 15140 Lahti
050 552 8540
hannu.himanen@lahti.fi
Varajäsen
Ranan Rimon (kok.),
Lääketieteen emeritusprofessori
Vuorenrinteentie 93, 15230 Lahti
050 541 8026
ranan.rimon@fimnet.fi
​Varapuheenjohtaja
Seppo Koskinen (sd.)
Paistaja, eläkeläinen
050 558 0938
seppotapio.k@gmail.com
​Varajäsen
Aimo Iiskola (sd.), Osastonhoitaja
Korvenreunankatu 2 C 29, 15810 Lahti
03 730 8178
aimo.iiskola@phsotey.fi
​Jäsen
Harri Metsänen (kok.), Yrittäjä
Sorakatu 8, 15830 Lahti
050 552 9351
harri.metsanen@phnet.fi
​Varajäsen
Janne-Jukka Kojo (kok.)
​Jäsen
Sari Silventoinen (kok.), Liikunnanohjaaja
Toivontie 4, 15560 Nastola
silventoinen.sari1964@gmail.com
​Varajäsen
Kirsi Uutela (kok.), Apulaisosastonhoitaja
Lahti
kirsi.m.uutela@gmail.com
​Jäsen
Kirsi Öster (kok.), Yo-merkonomi
Heinäkatu 1 A 1, 15140 Lahti
kirsi.oster@gmail.com
​Varajäsen
Liisa Juvonen (kok.),
Erikoissairaanhoitaja, eläkeläinen
Erviänkatu 37 B, 15840 Lahti
050 373 9656
liisa.iso-sipila@phnet.fi
​Jäsen
Ville Jalava (sd.)
Opiskelija

​Varajäsen
Matti Rautio (sd.),
Toimitusjohtaja, eläkeläinen
Mustanmäenkatu 4 A9, 15610 Lahti
040 726 4904
mr.matti.rautio@gmail.com

​Jäsen
Maire Lähteenmäki (sd.)
Terveydenhoitaja, eläkeläinen
maire.lahteenmaki@gmail.com
​Varajäsen
Tarja Kirvesmies (sd.), Asiamies
Kulmakatu 6 A25, 15140 Lahti
0400 450 122
tarja.kirvesmies@proliitto.fi
​Jäsen
Johanna Tuliainen (sd.), Opettaja
Onnelantie 22 a 4, 15100 Lahti
0400 751 108, 044 708 0998 (työ)
johanna.tuliainen@gmail.com
​Varajäsen
Anja Sagulin (sd.), Siivousteknikko
Aittapellonkatu 5 C 54, 15170 Lahti
0400 662 906
anja.sagulin@phnet.fi
​Jäsen
Vesa Pellinen (ps.), Varastotyöntekijä
Päivärinteenkatu 7B 7, 15800 Lahti
040 823 5908
vesapellinen@luukku.com
​Varajäsen
Aki Roivainen (ps.), Turvallisuusalan tradenomi
040 412 2671
aki.roivainen@gmail.com
​Jäsen
Nina Laihanen (ps.), Sairaanhoitaja
​Varajäsen
Minna Parkkonen (ps.)
Järvenpäänkatu 29a
15170 Lahti
041 455 1861
minna.parkkonen@phnet.fi
​Jäsen
Harri Niemi (kesk.), Liikkeenharjoittaja
harri.niemi@lh.nastola.fi
niemiky@gmail.com
​Varajäsen
Raimo Laine (kesk.)
Rajalantie 184, 15540 Villähde
0440 497 793
raimo.laine@phnet.fi
​Jäsen
Marjo Loponen (kd.), KTM
050 910 2333
marjo.loponen@outlook.com
​Varajäsen
Leena Kaartinen (kd.),
Lääkäri, eläkeläinen
Kiikkulankatu 5 A 4
15950 Lahti
040 727 1080
leena.kaartinen@gmail.com
​Jäsen
Elisa Lientola (vas.), Kuvanveistäjä
044 251 8806
elisa.lientola@gmail.com
​Varajäsen
Pia Peltomaa (vas.), YTM, eläkeläinen
Kaarikatu 11 A, 15100 Lahti
044 219 1666
pia.peltomaa@phnet.fi

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaosto

​Puheenjohtaja
Seppo Koskinen (sd.),
Paistaja, eläkeläinen
050 558 0938
seppotapio.k@gmail.com
Varajäsen
​Elisa Lientola (vas.), Kuvanveistäjä
044 251 8806
elisa.lientola@gmail.com
​Varapuheenjohtaja:
Kirsi Öster (kok.), Yo-merkonomi
Heinäkatu 1 A 1, 15140 Lahti
kirsi.oster@gmail.com
​​Varajäsen
Harri Niemi (kesk.), Liikkeenharjoittaja
niemiky@gmail.com
​Jäsen
Sari Silventoinen (kok.), Liikunnanohjaaja
Toivontie 5, 15560 Nastola
silventoinen.sari1964@gmail.com
​​Varajäsen
Harri Metsänen (kok.), Yrittäjä
Sorakatu 8, 15830 Lahti
050 552 9351
harri.metsanen@phnet.fi
​Jäsen
Maire Lähteenmäki (sd.)
Terveydenhoitaja, eläkeläinen
maire.lahteenmaki@gmail.com
​​Varajäsen
Ville Jalava (sd.)
Opiskelija
​Jäsen
Nina Laihanen (ps.), Sairaanhoitaja
​​Varajäsen
Vesa Pellinen (ps.), Varastotyöntekijä
Päivärinteenkatu 7B 7, 15800 Lahti
040 823 5908
vesapellinen@luukku.com


 

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsenillä on myös käytössään etunimi.sukunimi@lh.lahti.fi sähköpostiosoitteet.