Vammaisneuvosto

Kaupungin viranomaisten ja sen alueella toimivien vammaisten henkilöiden, heidän omaistensa sekä vammaisjärjestöjen yhteistoimintaelin joka valitaan aina valtuustokaudeksi.

Vammaisneuvosto pitää aktiivisesti yhteyttä Lahden päättäjiin ja toimii aktiivisesti yhteistyössä Päijät-Hämeen kuntien vammaisneuvostojen kanssa. Yhteistyö eri toimijoiden kanssa takaa sen, että vammaisten henkilöiden tarpeet ja näkökannat tulevat huomioiduiksi päätöksenteossa ja päätösten toteuttamisessa. Hyvänä esimerkkinä on julkisten tilojen ja rakennusten sekä asuntojen suunnittelu ja miljöörakentaminen vammaisille henkilöille sopiviksi.

Lahden kaupungin vammaispoliittisen ohjelman toteutumisen seuranta on yksi vammaisneuvoston tärkeimmistä tehtävistä.

Rakennustyöryhmä

Vammaisneuvoston rakennustyöryhmän tehtävänä on antaa lausuntoja Lahden kaupungissa rakennettavista uudisrakennuksista ja saneerauskohteista.

Kokousajat keväällä 2017 (varataan sihteeri Ritva Meritieltä)

  • 30.1., 21.2., 21.3., 18.4. ja 16.5.

Vammaisneuvoston jäsenet

(rakennustyöryhmän jäsenillä merkintä RT)

JäsenVarajäsen

​Puheenjohtaja
Marja-Leena Taavila (RT jäsen)Rautatienkatu 10 A 13
15100 Lahti
050 322 8402
mltaavila@gmail.com

​Varapuheenjohtaja
Raija Sistonen
Laaksokatu 22 A 15
15150 Lahti
raija.sistonen@kouvolanlaakariasema.fi

​Ulla Koskinen-Laine
Lepolankatu 3 B 19
15210 Lahti
0400 842 837
ulla@kinoiiris.com

Ritva Kytönen
Loviisankatu 14 D 63
15100 Lahti

Ritva Korhonen
Loviisankatu 14 B 20
15100 Lahti
044 261 0028
ritva.a.korhonen@phnet.fi

​Satu Rekola-Muhonen
Okeroistentie 38
15800 Lahti

​Hannu Huovinen (RT jäsen)
Suitsikatu 2-4 D 43
15830 Lahti
0400 700 384
hannu.huovinen@pp.nkl.fi

​Kari Sipi
Ruukkukatu 3
15300 Lahti
040 583 0382
kari.sipi@phnet.fi

Reino Honkanen
Sammaltie 1
15550 Nastola

Jami Lyyra
Kiveriönkatu 19 D 30
15140 Lahti
040 507 5518
jami.lyyra@pp.inet.fi

​Mauno Nivala (RT puheenjohtaja)
Kilpiäistentie 25
15240 Lahti
044 719 1352
mauno.nivala@evl.fi

​Jarkko Tainio
Tenavankatu 33
15170 Lahti

jarkko.tainio@balland.fi

​Pirkko Vaittinen
Eteläinen liipolankatu 1 A 28
15500 Lahti
0400 551 884
pirkkovaitti@gmail.com

​Sinikka Rantala
Lanssikatu 7 as 17
15140 Lahti

​Kirsi Öster (RT jäsen)
Heinäkatu 1 A 1
15140 Lahti
040 704 9929
kirsi.oster@gmail.com

Helena Lindstedt​
Ruoriniemenkatu 26 A 17
15140 Lahti
040 742 9302
helena.lindstedt@kolumbus.fi

​Tero Harju (RT jäsen)
PL13
15141 Lahti
050 398 5560
tero.harju@lahti.fi

​Simo Lahtela
PL13
15141 Lahti
044 416 3850
simo.lahtela@lahti.fi

​Mikko Virtanen
Pylväskuja 3
15680 Lahti
040 568 1041
mikko.virtanen@outlook.com

​Susanna Koponen
Pylväskuja 3
15680 Lahti
040 742 6178
susanna.koponen@outlook.com

​Anna-Liisa Nevalainen
Pilkotunmäenkatu 5 B 53
15240 Lahti
040 735 2272
anna-liisa.nevalainen@suomi24.fi

​Brita Stång
Tapparakatu 5 A 7
15700 Lahti
040 742 9325
brita.stang@phnet.fi

​Sihteeri

Ritva Meritie
Sosiaali- ja terveystoimiala
Vammaispalvelut
Aleksanterinkatu 18 A, 4 krs
15140 Lahti
044 018 7035
ritva.meritie@lahti.fi