Hyppää sisältöön

Kesätyöseteleiden haku lähestyy

Nuorten kesätyöllistymistä tukevat kesätyösetelit tulevat hakuun tiistaina 23.3.

Kesätyöseteleitä varaudutaan jakamaan enintään 600 kappaletta vuosina 2004–2006 syntyneille lahtelaisille nuorille. Seteleitä haetaan tänä vuonna sähköisesti. Linkki kesätyösetelin hakemiseen aukeaa tiistaina 23.3. klo 10.00. Kohderyhmään kuuluvat nuoret voivat linkin kautta hakea kesätyöseteliä. Setelit jaetaan ilmoittautumisjärjestyksen mukaan ja ne toimitetaan ehdot täyttäville nuorille postitse.

Ilmoita vastuullinen kesätyösetelipaikka

Haluamme auttaa nuoria ja kesätyöntekijöitä tarvitsevia työnantajia kohtaamaan. Työnantajat voivat ilmoittaa kesätyösetelipaikan tarjolle Lahden kaupungin Kesätyö-sivun kautta. Kesätyösetelin saaneet nuoret ovat suoraan yhteydessä työnantajiin, jos ovat kiinnostuneita hakemaan paikkoja. Ilmoitetut kesätyöpaikat löytyvät kesätyösivulta.

Lisätietoa kesätyöseteleistä 

Kokeile liikeideaasi kesäyrittäjänä

Kaupunki tukee lahtelaisia koululaisia ja opiskelijoita tänä kesänä yrittäjyyteen yhteistyössä Lahden 4H-yhdistyksen kanssa. Kesäyrittäjyyden tavoitteena on tarjota nuorille kokemuksia yrittäjyydestä. Kohderyhmänä ovat kaikki lahtelaiset 13-28-vuotiaat koululaiset ja opiskelijat, jotka haluavat testata omaa liikeideaansa käytännössä. Kaupunki tukee kesäyrittäjiä 300 euron kesäyrityssetelillä. Mukaan valituille nuorille järjestetään 4H-yrityskurssi lauantaina 27.3.2021.

Voit ryhtyä kesäyrittäjäksi ja saada kesäyrityssetelin, jos:

  • kotikuntasi on Lahti
  • olet 13-28-vuotias koululainen tai opiskelija
  • täytät hakemuksen Kesäyrittäjäksi vuonna 2021 ja toimitat sen 25.3.2021 mennessä
  • tulet hakemuksesi perusteella valituksi kesäyrittäjäksi
  • osallistut Lahden 4H-yhdistyksen koulutukseen ja raportoit yrityksen toiminnasta saatujen ohjeiden mukaan

Lisätietoa kesäyrittäjyydestä verkkosivuiltamme

Lisätiedot:

palveluesimies, Jasmina Lebnaoui: jasmina.lebnaoui@lahti.fi, 044 716 1919