Kaupunkisuunnittelu järjesti Palvelutorilla 22.9.2025 avoimen asukastilaisuuden, jonka tarkoituksena oli esitellä Alatorin asemakaavatyön A-2934 aloitusvaiheen suunnitelmia, alueen rakennetun ympäristön historiaa, selventää kaavaprosessin etenemistä ja kertoa asukkaiden mahdollisuuksista osallistua suunnitteluun. Kaupunkisuunnittelu halusi myös kuulla asukkaiden ajatuksia mahdollisen hotellin vaikutuksista ympäristöön, sekä näkemyksiä alustavista rakennusten sijoittumisvaihtoehdoista tontilla. Valtakunnallisesti merkittävään kulttuuriympäristöön kaavoittaessa tulee ottaa monta asiaa huomioon, ja siksi asukkaat on tärkeää ottaa mukaan suunnitteluun jo aloitusvaiheessa.
Kaupunkisuunnittelu sai suunnittelun tueksi paljon hyödyllistä palautetta
Moni osallistuja korosti puheenvuoroissa puiston merkitystä keskustan vehreydelle. Puistoa pidetään myös tärkeänä paikkana lasten leikille ja viihtymiselle. Kaavatyössä tulisi ratkaista myös puiston taideteosten tulevaisuus. Alatoria toivottiinkin kehitettävän puistona. Mikäli hotelli toteutuisi Alatorille, tämä lisäisi tarvetta kehittää vehreitä viihtymisen paikkoja muualla ydinkeskustassa.
Hotellilla olisi myös merkittäviä vaikutuksia ympäröivien kiinteistöjen näkymiin ja alueen rakennettuun ympäristöön. Ehdotuksia kuultiin esimerkiksi hotellin korkeuden ja pintamateriaalien osalta. Rakennuksen tulisikin sijoittua ympäristöön esteettisesti ja käytännöllisesti.
Kaava etenee luonnosvaihtoehdoiksi vuoden loppuun mennessä
Hotelli-investoreiden kanssa käytyjen neuvotteluiden myötä mahdollisen hotellirakennuksen suunnittelun lähtökohdaksi on otettu 150–200 huonetta. Tilaisuudessa esiteltiin 10 erilaista massoitteluideaa, millä tavoin rakennus voisi Alatorille sijoittua. Joissakin vaihtoehdoissa osa nykyisestä puistosta voisi säilyä yleisenä alueena tai hotellin pihana. Luonnoksissa esitettiin toteutusvaihtoehtoja myös kivijalkaan sijoittuville liiketiloille tai hotellin kattoterassille, joista voisi olla iloa myös paikallisille. Voit tutustua kaikkiin vaihtoehtoihin tilaisuuden esitysmateriaalista.
Hankkeessa valitaan seuraavaksi kolme toteuttamiskelpoisinta ideaa, joista toteutetaan suunnittelukonsultin avulla kolme vaihtoehtoista kaavaluonnosta vuoden loppuun mennessä. Luonnosvaiheen jälkeen, arkkitehtuurikilpailua käytetään apuna kaupunkiympäristölautannalle syksyllä 2026 esitettävän asemakaavaehdotuksen viimeistelyyn. Näin varmistettaisiin laadukkain ja ympäristöön sopivin toteutus.
Tavoitteena on, että kaava vietäisiin päätöksentekoon vain, jos hotellille varmistuisi rakennuttaja. Tällä tavoin yhdessä sovitut reunaehdot toteutukselle toteutuisivat todennäköisimmin, ja asemakaavaa ei tehtäisi tarpeettomasti. Kaavoitusprosessin edetessä suunnitelmia pääsee vielä kommentoimaan asukastilaisuudessa ja verkossa.

Kaupunki keskustelee jatkuvasti hotellitoimijoiden ja kiinteistönomistajien kanssa useista toteutusvaihtoehdoista
Lahti haluaa kasvaa tapahtumakaupunkina. Keskustaan halutaan uusi hotelli, joka mahdollistaisi Lahteen uusia ja suurempia tapahtumia. Kaupunki ei itse rakennuta hotellia, vaan luo mahdollisuuksia hotellin toteutumiselle esimerkiksi asemakaavoituksen avulla. Hotellitoiminnan kannattavuuden määrittelee hotelli-investori. Kannattavuuteen vaikuttaa muun muassa hotellin sijainti, koko ja tyyppi. Kaupunki edistääkin hotellin toteutumista keskustelemalla toimijoiden kanssa, millaisia reunaehtoja heillä on kannattavuuden takaamiseksi.
Asukkaat toivat asukastilaisuudessa useasti esille muut vaihtoehtoiset tontit tai kiinteistöt hotellille, sillä ydinkeskustassa ja sen ympäristössä on useampi rakentumaton tontti, tai peruskorjausta vaativa kiinteistö. Tonttien osalta kaupunki edistääkin aktiivisesti markkinointia ja vuoropuhelua hotelli-investoreiden suuntaan.
Monet vaihtoehdoiksi esitetyt kiinteistöt taas ovat yksityisessä omistuksessa. Kaupunki käy myös kiinteistönomistajien kanssa keskustelua heidän kiinnostuksestaan kehittää kiinteistöä hotelliksi. Kiinteistöjen muutos hotellikäyttöön vaatisi usein myös asemakaavan muutoksen.
Asukastilaisuudessa kaupunkisuunnittelun edustajat totesivat, että kaupunki haluaa selvittää kaikki keskustan ja sen ympäristön mahdollisuudet toivotun hotellin edistämiseksi. Tämän vuoksi on käynnistetty kaavatyö, jossa halutaan selvittää rakentamisen edellytyksiä ja reunaehtoja poikkeuksellisesti jopa puiston paikalle.
Asukkailta toivotaan suunnitteluun apua verkkokeskustelussa
Asukkailla on vielä mahdollisuus kertoa, mitä kaikkea suunnittelussa tulisi ottaa huomioon. Näkökulmia ja ehdotuksia sopiviksi suunnitteluratkaisuiksi voi jättää omalahti.fi -verkkosivuston keskusteluun 5.10. asti. Toriparlamentiksi kutsuttuun keskusteluun osallistuminen vaatii sivustolle kirjautumisen, mutta osallistua voi myös nimettömästi. Keskusteluun on valittu ennalta suunnittelun kannalta keskeisimpiä aiheita, kuten vaikutukset rakennettuun ympäristöön, julkiseen tilaan ja keskustan elinvoimaan. Keskusteluun voi jättää palautetta myös valittujen aiheiden ulkopuolelta ja palautetta voi jättää myös suoraan kaavoittajalle.
Näin saat lisätietoa kaavatyön etenemisestä
Asukastilaisuuden videotallenne on katsottavissa tällä sivulla 7.10. asti. Pahoittelemme huonoa äänenlaatua videon alussa, mutta ongelma korjaantuu noin kuuden minuutin kohdalla. Tältä sivulta löydät myös tilaisuuden esitysmateriaalin, ja sivulle päivitetään myös tilaisuuden muistio lähipäivinä. Asemakaavatyölle on myös perustettu postituslista, jonka jäsenet saavat kaikki päivitettävät tiedot kaavatyöstä. Kaikki kaavatyön materiaalit päivittyvät kaavatyön omalle verkkosivulle.
-
Markus Lehmuskoski
Asemakaava-arkkitehti
Asemakaavoitus
-
Johanna Palomäki
Kaupunginarkkitehti
Asemakaavoitus
-
Juuso Heinämäki
Vuorovaikutussuunnittelija
Asemakaavoitus