Hyppää sisältöön

Hanke asunnottomuuden vähentämiseksi etenee – konkreettisia tuloksia ensi vuonna

Lahden kaupunki ja Päijät-Hämeen hyvinvointialue pyrkivät vähentämään pitkäaikaisasunnottomuutta yhteishankkeella. Työ aloitettiin keväällä 2025 ja se on päässyt hyvään vauhtiin.
Kuvaaja: Lassi Häkkinen / Lahden kaupunki

Vuoden 2024 laskennassa asunnottomia oli Lahdessa reilut sata henkilöä ja pitkäaikaisasunnottomia noin 25 henkilöä. Asunnottomuutta mitataan Suomessa poikkileikkausaineistolla vuosittain marraskuun puolen välin tienoilla.

Lahden kaupungin asuntoasiainpäällikön Helene Vannisen mukaan asunnottomuudesta ei Suomessa ole täysin luotettavaa rekisteriä, vaan lukemat ovat lähinnä eri rekistereihin ja tilastoihin pohjautuvia valistuneita arvauksia. Niiden avulla voidaan arvioida suuntaa, mihin ollaan menossa.

– Viime vuoden lukemat osoittivat huolestuttavasti pientä kasvua edellisiin vuosiin verrattuna ja ihmisten taloudellinen ahdinko on näkynyt palveluissa. Myöhemmin tiedämme, onko suunta ollut sama myös tänä vuonna, Vanninen toteaa.

Hanke nostaa tarpeet esiin

Lahden kaupunki ja Päijät-Hämeen hyvinvointialue järjestävät yhteishankkeessaan syksyn aikana useita työpajoja, joihin on kutsuttu toimijoita laaja-alaisesti eri palveluista, yksityiseltä ja kolmannelta sektorilta sekä kokemusasiantuntijoita. Työpajojen sisältö pohjaa kesällä 2025 eri toimijoille toteutettuun kartoitukseen, johon haastateltiin asunnottomuustyön toimijoita ja asunnottomuutta kokeneita henkilöitä.

Tavoitteena on kehittää asunnottomien palveluita ja palvelupolkuja paremmiksi, jotta pitkäaikaisasunnottomuutta voidaan vähentää. Kehittäminen perustuu osallistujien havaintoihin, käytännön tarpeisiin sekä raportin ja alkukartoituksen esiin nostamiin asioihin.

Hankkeen kokonaisbudjetti on reilu puoli miljoonaa euroa. Päijät-Hämeen hyvinvointialue on palkannut hankkeeseen kolme työntekijää, ja Lahden kaupunki on osoittanut henkilöstöstään hankkeelle työpanosta yhden henkilötyövuoden verran.

Lahden kaupunki ja Päijät-Hämeen hyvinvointialue osallistuvat ympäristöministeriön ohjelmaan, jonka tavoitteena on poistaa pitkäaikaisasunnottomuus vuoteen 2027 mennessä. Ohjelmaan on varattu 10 miljoonaa euroa suurimpien kuntien ja hyvinvointialueiden yhteishankkeille. Tavoitteena on kehittää yhteiset toimeenpanosuunnitelmat ja toimintamallit asunnottomuuden poistamiseksi.

Asunnottomien Yö 17.10. Lahden kauppatorilla

Pitkäaikaisasunnottomuuden vähentäminen Lahdessa -hankkeen työntekijät osallistuvat 17.10. klo 17–20 pidettävään Asunnottomien Yö -tapahtumaan Lahden kauppatorilla. Asunnottomien Yötä vietetään vuosittain valtakunnallisesti aina YK:n köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisena päivänä.

Tapahtumalla halutaan nostaa esille keskustelua ajankohtaisista asunnottomuuden aiheista. Vuoden 2025 teema on ”Ei kotia, ei turvaa”, joka nostaa esille asunnottomuuden aiheuttaman turvattomuuden.

Lisätietoja

tulosyksikköpäällikkö Jani Huovinen, Päijät-Hämeen hyvinvointialue, p. 050 383 6384, jani.huovinen@paijatha.fi

asuntoasiainpäällikkö Helene Vanninen, Lahden kaupunki, p. 044 482 0862, helene.vanninen@lahti.fi