108-vuotiasta Suomea juhlitaan lauantaina 6.12. Itsenäisyyspäivän kunniaksi järjestetään monenlaista ohjelmaa Lahdessa keskustan alueella ja Nastolassa kirkonkylällä.
Ohjelmassa:
10.00 Sanajumalanpalvelus Ristinkirkossa
Saarna ja liturgia Miika Hämäläinen, esirukous Eveliina Nikkarikoski, urkurina Anna-Maija Virtanen, kanttorina Salla Eskola ja musiikista vastaa Lahden seurakuntien kamariorkesteri.
11.00 Kunnianosoitus Ristinkirkon sankarihaudoilla
Royal Brass puhallinorkesteri, Lahden kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Francis McCarronin puhe. Seppeltenlasku sankarihaudalle ja Karjalaan jääneiden muistomerkeille.
11.20 Kahvitarjoilu Ristinkirkossa
13.00 Koko perheen itsenäisyyspäivän juhla Sibeliustalossa
Kaikille avoimessa itsenäisyyspäivän juhlassa Sibeliustalolla juhlistetaan itsenäistä Suomea ja 120-vuotiasta Lahden kaupunkia. Juhlassa on esiintymässä tangokuningatar Heidi Pakarinen ja Lahti-räpin kummisetä Brädi. Luvassa myös Lahden Tanssiopiston tanssiryhmien ihastuttavia tanssiesityksiä ja Lahden Sinfoniakuoron musiikkiesityksiä. Tilaisuuden musiikista vastaa Lahden konservatorion puhallinorkesteri APO johtajinaan Teemu Salmi ja Seppo Pohjoisaho. Juhlapuhujana on tämän vuoden Lahden mitalin saanut toimittaja Matti Eve. Kaupungin tervehdyksen tilaisuuteen tuo kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Francis McCarron. Tilaisuuden juontavat Lahden Nuorisoteatterin nuoret.
Itsenäisyyspäivän kansalaisjuhla on koko perheen juhla, johon kaikki ovat tervetulleita. Käsiohjelmia jaetaan ovelta kello 12.15 alkaen. Tilaisuuteen on vapaa pääsy!
Juhlan kesto n. 50 min., ei väliaikaa.
15.00 Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti Sibeliustalossa
JANNE NISONEN, kapellimestari
OTTO ANTIKAINEN, viulu
Jean Sibelius: Nokturni ja Balladi Kuningas Kristian II -sarjasta
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Jean Sibelius: Finlandia
Fredrik Pacius: Maamme
Konsertin kesto n. 1 t, ei väliaikaa
Liput: 34–13 € aik. / 28–13 € eläk. / 10–8 € lapsi, opiskelija ja työtön
Lipunmyynti: Lippu.fi
Suomi täyttää 108 vuotta ja Lahden kaupunki pyöreät 120 vuotta. Kaksoisjuhlien konsertissa yhdistyvät perinteitä kunnioittava itsenäisyyspäivän ohjelma sekä Sinfonia Lahden kansainvälisen suosion salaisuus, Jean Sibeliuksen orkesteriteokset.
Näytelmään Kuningas Kristian II syntynyt musiikki ja siitä tehty orkesterisarja oli Sibeliuksen ensimmäisiä menestysteoksia maailmalla. Samoihin aikoihin valmistui sortovuosien alati kaventuneita oikeuksia protestoinut kuvaelmamusiikki; sen viimeinen osa Suomi herää tunnetaan nykyään nimellä Finlandia.
Sinfonia Lahti on jo vuosikymmeniä tehnyt yhteistyötä Sibelius-viulukilpailussa menestyneiden muusikoiden kanssa. Itsenäisyyspäivän juhlakonsertissa viulukonserton solistina esiintyy toukokuussa järjestetyn Kansainvälisen Jean Sibelius -kilpailun finaaliin yltänyt Otto Antikainen.
Konsertti myös katsottavissa kuukauden ajan orkesterin maksuttomassa SL ClassicLive -mobiiliaplikaatiossa sekä orkesterin verkkosivuilla.
16.30 Partiolaisten ja opiskelijoiden soihtukulkue
Soihtukulkue: Vuorikatu – Erkonpuisto – Aleksanterinkatu – Kauppatori – Mariankatu – Ristinkirkko
Järjestäjänä Lahden alueen partiolaiset ry ja LUT-yliopiston ylioppilaskunta LTKY
17.00 Seppeleenlasku ja hartaus Ristinkirkolla
Järjestäjänä: Lahden alueen partiolaiset ry, LUT-yliopiston ylioppilaskunta LTKY, Lahtelaiset Lions -klubit ja seurakunta
17.00 Vesiurkuesitys Pikku-Vesijärven puistossa (säävaraus)
***
Itsenäisyyspäivän juhlallisuudet Nastolassa
10.00–11.00 Sanajumalanpalvelus
Liturgia Anne-Maria Rämö, avustaa Lauri Palo
Nastolan Mieskuoro esiintyy, johtaa Juha Korkeamäki
11.00–11.30 Kunniakäynti sankarihautausmaalla
Lippulinna, kunniavartio
Puhe, Suomen reserviupseeriliiton liittovaltuuston varapuheenjohtaja Elisa Suutari
Nastolan Mieskuoro esiintyy, johtaa Juha Korkeamäki
11.30 Kahvitarjoilu Nastolan seurakuntatalolla, Immiläntie 2
12.30 Itsenäisyyspäivän juhla Nastolan seurakuntatalolla, Immiläntie 2
Tervehdyssanat, pastori Anne-Maria Rämö
Nastola-mitalien jako, Nastola-seuran pj. Rauno Grönroos
Nastolan jousikvintetti: Aini Hyvönen, Livia Mäki, Hellä Härmä, Elsa Kemppainen, Aava Mäki, ohjaus Elina Nora
Puhe, Lahden kaupunginhallituksen puheenjohtaja Pekka Komu
Nastolan mieskuoro, johtaa Juha Korkeamäki
17.00 Partiolaisten kynttiläkulkue
Kirpputori Pikkis – Kausantie – Karhusillantie – Kukkastie – sankarihautausmaa, jossa lasketaan seppeleet ja kynttilät haudoille.
Lue lisää
-
Sari Tuominen
Kulttuurituottaja
