Hyppää sisältöön

Jääpalojen hygieeninen laatu osoittautui heikoksi Päijät-Hämeessä

Päijät-Hämeessä toteutettiin kesällä jääpalojen näytteenottoprojekti, jossa selvitettiin jääpalojen hygieenistä laatua. Näytteistä 71 prosenttia osoittautui hygieeniseltä laadultaan heikentyneeksi tai huonoksi.

Päijät-Hämeen alueen elintarvikevalvontaviranomaiset toteuttivat kesällä 2025 alueellisen jääpalaprojektin. Projektissa selvitettiin jääpalojen hygieenistä laatua pubeissa, ravintoloissa ja myymälöissä. Näytteenotto kohdistui juomissa tarjottaviin jääpaloihin ja myymälöissä käytettävään jäämurskaan.

Näytteenoton yhteydessä kartoitettiin jääpalakoneiden puhtaanapitoa ja jään valmistuksen hygieniaa. Vastaavaa selvitystä ei ole tehty Päijät-Hämeen alueella viime vuosina, joten projekti tarjoaa ajankohtaista tietoa jääpalojen laadusta.

Mikrobiologisesti huonolaatuinen jääpala voi olla terveysriski. Jääpalojen laatuun vaikuttavat olennaisesti jään valmistuksessa käytettävän veden laatu, jääpalakoneen puhdistus ja kunto sekä hyvä hygienia jääpalojen käsittelyssä.

Yli 70 jääpalanäytettä tutkittavaksi

Näytteitä otettiin yli 70 kappaletta. Näytteistä tehtiin laboratoriossa mikrobiologiset analyysit, jotka kuvaavat jääpalojen hygieenistä laatua. Näytetuloksista oli hyviä 29, välttäviä 42 ja huonoja 29 prosenttia.

Välttävä tai huono tulos johtui useimmiten korkeasta heterotrofisesta pesäkeluvusta tai koliformisista bakteereista, mitkä viittaavat puutteisiin jääpalakoneiden puhtaanapidossa ja huonoon hygieniaan jäiden käsittelyssä. Yhdessä näytteessä todettiin E. coli -bakteeria, mikä on merkki tuoreesta ulosteperäisestä saastumisesta.

Ohjeita puhtaanapitoon

Huonojen tulosten vuoksi annettiin ohjeita jääpalakoneen puhtaanapitoon ja otettiin
uusintanäytteet. Jos tulos ei uusintanäytteenotossakaan parantunut, otettiin tarvittavat lisänäytteet. Toimijat suhtautuivat projektiin myönteisesti ja halusivat kohentaa toimintaansa.

Tulokset osoittavat, että jääpalakoneiden puhtaanapidossa ja hygieniassa on paljon parannettavaa. Toimijoiden täytyy omavalvonnassaan huolehtia, että riittävä puhdistus ja hyvä käsittelyhygienia toteutuvat jäiden valmistuksessa. Elintarvikevalvojat tarkastavat säännöllisten valvontakäyntien yhteydessä myös jään valmistuksen hygieniaa jatkossakin.

Jääpalaprojektin yhteenveto

Lisätietoja

Kristiina Kiuru, terveydensuojeluinsinööri, Lahden kaupunki, p. 044 483 0018

Sanna Kousa, terveydensuojeluinsinööri, Päijät-Hämeen ympäristöterveys,
p. 044 480 1144

Aihealueet