Hyppää sisältöön

Lahden juhlavuoden ilme täydentyy kahdella uudella teoksella

Lahden kaupungin 120-juhlavuoden kuvitussarja täydentyy kahdella kesäisellä työllä. Teokset on toteuttanut kuvittaja Vesa-Matti Juutilainen.
Kuvitus: Vesa-Matti Juutilainen

Nyt julkaistavat kuvitukset täydentävät teossarjan kahta aikaisemmin ilmestynyttä juhla-aihetta. Työt muodostavat sarjan, joissa kaupunkia tarkastellaan eri näkökulmista. Jokainen juliste on tyylillisesti tunnistettava osa kokonaisuutta, mutta samalla täysin itsenäinen työ.

– Kahden uuden työn lähtökohtana on välittää kesän tunnelmaa, valoa ja lämpöä. Julisteissa Lahti on aloittanut kesänvieton. Toisessa kaupungin logon l-kirjain ajaa aurinkotuolin asemaa ja Vesijärvi kimmeltää. Toisessa sinfoniaorkesteri on tullut ulos auringon valoon harjoittelemaan. Taustalla helottaa aurinko vai onko se sittenkin rantapallo?

Juhlavuoden kuvituksia on nähtävillä esimerkiksi Lahden visuaalisten taiteiden museo Malvan museokaupassa, Lahden sähköisillä näytöillä ja Aleksanterinkadun ulkomainospaikalla. Julisteita on mahdollista ostaa Malvan museokaupasta.

Vesa-Matti Juutilainen on espoolainen kuvittaja. Hän tekee kuvituksia perinteisistä lehtikuvituksista aina mobiilisovelluksien käyttöön. Juutilaisen töitä on ollut esillä sekä kotimaassa että ulkomailla. Lahden kaupungille toteutetut suurkuvat ovat mitoiltaan hänen tähän asti suurimmat tekemänsä kuvitukset. Kuvitusten lisäksi Juutilainen toteutti juhlavuottaan viettävälle Lahdelle 120-tunnuksen.

Tutustu Lahti 120 -juhlavuoteen

Lisätietoja

Aihealueet