Aika: Torstaina 12.6. 16:30–19:00.
Paikka: Fellmannian Ars & Cultura -tila (Kirkkokatu 27, 15140 Lahti)
Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille. Kahvitarjoilu alkaa klo 16:30, ja aloitamme keskustelun klo 17.
Ilmoittaudu mukaan lomakkeella: webropolsurveys.com
Helteiden yleistyminen ja kuumenevat kesät ovat seurausta ilmastonmuutoksen etenemisestä. Ilmastonmuutosta ei voi onnistuneista päästövähennyksistä huolimatta pysäyttää, joten sen vaikutuksiin on tärkeää varautua ja sopeutua.
Lahden kaupunki ja Päijät-Hämeen liitto haluavat kuulla alueen asukkailta, millaisia vaikutuksia kuumenevilla kesillä on arkeen sekä millaisia tarpeita alueen asukkailla on. Lisäksi tilaisuudessa pohditaan myös asukkaiden keinoja varautua helteisiin.
Keskustelun tuloksia hyödynnetään erityisesti sään ääri-ilmiöihin sopeutumista Päijät-Hämeessä edistävässä HELLE-hankkeessa, jota toteuttaa Lahden kaupunki ja LAB-ammattikorkeakoulu. Toteutusta tukee Euroopan unionin ilmastonmuutokseen sopeutumisen mission MIP4Adapt-projekti. Tilaisuuden fasilitoivat Tyrsky-Konsultointi Oy:n asiantuntijat.
Tutustu Helle-hankkeeseen