Hyppää sisältöön

Yhteisövaikuttavuutta käsittelevä asiantuntijaseminaari kokoaa lasten ja nuorten parissa työskenteleviä

Asiantuntijaseminaarissa syvennytään siihen, miten tukea lapsia, nuoria ja perheitä yhteistyössä ja samansuuntaisesti eri alojen ammattilaisten kanssa. Paikalla on 130 varhaiskasvatuksen, perusopetuksen, nuorisopalvelujen ja hyvinvointialueen ammattilaista, poliisin, seurakunnan ja kolmannen sektorin järjestöjen edustajia. Seminaari järjestetään kaupungintalolla perjantaina 20.3.2026.
Kuva: Lassi Häkkinen / Lahden kaupunki

Tavoitteena on vahvistaa yhteistä ymmärrystä siitä, miten kaupungin strategiset linjaukset ja hyvinvointisuunnitelma näkyvät arjen työssä konkreettisina tekoina, valintoina ja ammattilaisten yhteisenä suuntana. Samalla pureudutaan yhteisövaikuttavuuteen ja siihen, miten lasten ja nuorten hyvinvointia edistetään kokonaisuutena, ei vain yksittäisten palveluiden sisällä.

Seminaarissa paneudutaan kaupungin uuteen strategiaan, kärkiohjelmaan ja hyvinvointisuunnitelmaan, jotka esittelee opetus- ja kasvatusjohtaja Virve Jämsén.
– Strategia ei ole irrallinen dokumentti, vaan kehikko, joka ohjaa arjen työn suuntaa ja sitä, miten rakennamme hyvinvointia, osallisuutta ja yhdenvertaisia mahdollisuuksia Lahdessa.

Tilaisuuden avaa Lahden nuorisovaltuuston edustaja Peppi-Lotta Sipiläinen, joka kertoo nuorten kokemuksia hyvinvoinnista ja arjesta Lahdessa.

Tarvitaan entistä enemmän palvelujen rajat ylittävää yhteistyötä

Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö Itlan kehitysjohtaja Laura Yliruka kertoo yhteisövaikuttavuudesta ja yhteisjohtamisesta käytännön työn tukena. Itlan mukaan tarvitaan entistä enemmän palvelujen rajat ylittävää yhteistyötä, joka tukee lasten ja nuorten pärjäämistä ennalta ehkäisevästi ja kokonaisvaltaisesti sen sijaan, että ongelmia ratkotaan pistemäisesti, siiloutuneesti ja myöhään.

Itla edistää lasten, nuorten ja perheiden palvelujärjestelmän kokonaisvaltaista uudistamista yhteisövaikuttavuustyöllä. Siinä hyvinvointialueet, kunnat, järjestöt ja seurakunnat kehittävät yhdessä tutkittuun tietoon perustuvia paikallisia ratkaisuja lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamiseksi.

Seminaarissa kuullaan kokemuksia yhteisvaikuttavuustyöstä Joensuussa, jossa yhteistyön malli on jo viety konkreettisesti käytäntöön.

Lisätietoja