Hyppää sisältöön

Lahden keskustan pysäkkikokeilu alkaa ensi maanantaina

Lahden keskustan pysäkkikokeilu käynnistyy maanantaina 10.8.2026, jolloin otetaan käyttöön uudet bussipysäkkijärjestelyt. Tavoitteena on sujuvoittaa joukkoliikennettä ja lyhentää matka-aikoja, ja pysäkkikokeilulla testataan uuden pysäkkijärjestelyn toimivuutta ja vaikutuksia.

Kaikki bussilinjat ajavat jatkossa Trion kautta

Kokeilun myötä kauppakeskus Trion ympärille muodostuu uusi joukkoliikenteen solmukohta, Trion pysäkkikeskus, jonka kautta kaikki bussilinjat kulkevat. Myös useimmat seudulliset vuorot ajavat Trion pysäkkikeskuksen kautta.

Trion ympäristön pysäkit sijoittuvat Aleksanterinkadulle (A, B ja C) sekä Vesijärvenkadulle (D, E, F). Trion pysäkkikeskukselta on tiheät yhteydet Päijät-Hämeen keskussairaalaan, Niemen kampukselle, Matkakeskukseen ja monelle asuinalueelle.

Noin puolet busseista ajaa edelleen torille

Myös torille pääsee edelleen bussilla, sillä noin puolet busseista ajaa jatkossakin torin kautta, ja kaikki kulkusuunnat on pyritty huomioimaan. Torilta on yhteyksiä muun muassa Liipolaan, Saksalaan, Riihelään, Renkomäkeen, Nastolaan ja Päijät-Hämeen keskussairaalaan.

Reittiopas kertoo, miltä pysäkiltä oma bussi lähtee

Reittiopas kertoo vuoron lähtöajan ja pysäkin nimen, ja se näyttää myös pysäkin sijainnin kartalla. Reittiopas toimii Waltti Mobiili -sovelluksessa ja netissä.

Myös Google Maps -palvelu kertoo reitit, aikataulut ja pysäkit.

Trion seinustalle asennetaan lähiviikkoina digitaalinen aikataulunäyttö.

Vaikutukset muuhun liikenteeseen ja liikkumiseen

Pyöräilijöiden on huomioitava, että turvallisuussyistä pyöräily on kielletty Vesijärvenkadun pysäkkien kohdalla. Pyörän voi taluttaa pysäkkialueen ohi tai kiertää Kauppakadun tai Lanunaukion kautta.

Autoilijoiden kannattaa varautua siihen, että Vesijärvenkadulla bussit pysähtyvät reunakaistalle. Vaikka pysähdykset ovat lyhyitä, bussien pysähtyminen hidastaa ajoittain liikennettä. Keskustan läpiajoon kannattaa etenkin kokeilun alkuvaiheessa varata arkiaamuisin ja iltapäivisin hieman enemmän aikaa tai harkita vaihtoehtoista reittiä.

Pysäkkityömaalla tehdään vielä ensi viikolla viimeistelytöitä esimerkiksi aikataulunäyttöjen asentamisen ja kivitöiden osalta.

Pysäkkikokeilu lyhyesti

  1. Lahden keskustan pysäkkikokeilu käynnistyy maanantaina 10.8.2026.
  2. Kokeilun myötä kauppakeskus Trion ympärille muodostuu uusi joukkoliikenteen solmukohta, Trion pysäkkikeskus, jonka kautta lähes kaikki bussilinjat kulkevat.
  3. Myös torille pääsee edelleen bussilla, sillä noin puolet busseista ajaa jatkossakin torin kautta, ja kaikki kulkusuunnat on pyritty huomioimaan.
  4. Reittiopas on helpoin tapa tarkistaa, mistä oma bussi lähtee. Reittiopas kertoo vuoron lähtöajan ja pysäkin nimen, ja se näyttää myös pysäkin sijainnin kartalla. Reittiopas toimii Waltti Mobiili -sovelluksessa ja netissä.
  5. Kokeilun tavoitteena on sujuvoittaa joukkoliikennettä ja lyhentää matka-aikoja.
  6. Kokeilun vaikutuksia seurataan vuoden ajan, ja sen jälkeen päätetään pysäkkien lopullisesta sijainnista.
  7. Pysäkkikokeilun verkkosivulle on koottu ajantasaiset tiedot, pysäkkikartat, linkki palautelomakkeelle sekä vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin: lahti.fi/pysakkikokeilu

Trion pysäkkikeskus

Kokeilun myötä kauppakeskus Trion ympärille muodostuu uusi joukkoliikenteen solmukohta, Trion pysäkkikeskus, jonka kautta kaikki bussilinjat kulkevat. Myös useimmat seudulliset vuorot ajavat Trion pysäkkikeskuksen kautta.

Trion ympäristön pysäkit sijoittuvat Aleksanterinkadulle (A, B ja C) sekä Vesijärvenkadulle (D, E, F). Trion pysäkkikeskukselta on tiheät yhteydet Päijät-Hämeen keskussairaalaan, Niemen kampukselle, Matkakeskukseen ja monelle asuinalueelle.

Lisätiedon lähteille

Pysäkkikokeilun verkkosivulle on koottu ajantasaiset tiedot, pysäkkikartat, linkki palautelomakkeelle sekä vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin.

Pysäkkikokeilun verkkosivulle