Kujalassa on vireillä asemakaava A-2975, jossa tavoitteena on kaavoittaa uusia yritystontteja Linnaistentien alkupäähän. Asemakaavaluonnoksen kuuleminen järjestetään 11.-25.6.2026.
Esittelyn aika ja paikka
Torstaina 11.6.2026 klo 17–19
Tapaamispaikka: Linnaistentien ja Makasiinikadun risteys
Tilaisuuden aluksi esitellään suunnitelmaluonnos ja sen taustat, jonka jälkeen on varattu aikaa yhteiselle keskustelulle ja kysymyksille. Tämän jälkeen kävellään yhdessä suunnittelualueen keskiosaan ja tarkastellaan suunnitelmia. Tilaisuus järjestetään ulkona, joten mukaan kannattaa ottaa säänmukaiset varusteet. Lähimmät pysäköintipaikat löytyvät Linnaistentien kaasutankkausaseman ympäristöstä.
Kysy ennakkoon tai jätä mielipiteesi verkossa
Asukkailla on mahdollisuus lähettää kysymyksiä ennakkoon esittelykävelyä varten. Ennakkokysymykset auttavat meitä valmistelemaan tilaisuutta. Saman verkkolomakkeen kautta voit kertoa mielipiteesi ja huomiosi suunnitelmaluonnoksesta, vaikka et pääsisi osallistumaan tilaisuuteen paikan päällä. Jätä ennakkokysymykset täällä.
Tilaisuuden muistio tallennetaan kaavatyön omalle verkkosivulle, josta saat myös muut lisätiedot kaavatyöstä. Tutustu lisää täällä.
Tervetuloa mukaan tutustumaan suunnitelmiin ja keskustelemaan Kujalan alueen tulevaisuudesta!
-
Pasi Widgren
Kaavoitusarkkitehti
Asemakaavoitus
-
Carita Uronen
Suunnitteluinsinööri
Asemakaavoitus
-
Juuso Heinämäki
Vuorovaikutussuunnittelija
Asemakaavoitus
