Lahden kaupungin osallistuvaa budjetointia eli osbua on arvioitu vuosilta 2020–2025. Arviointi osoittaa, että toimintamalli on kehittynyt kokeilusta vakiintuneeksi ja laajasti hyväksytyksi osallistumisen muodoksi. Arvioinnin toteuttivat Helsingin yliopiston apulaisprofessori Mikko Rask ja Väki Insight.
Osallistuva budjetointi tarjoaa lahtelaisille matalan kynnyksen tavan vaikuttaa omaan elinympäristöönsä “ideoi, kehitä, äänestä” -kierroksilla. Lahdessa osbu on myös tärkeä demokratiakasvatuksen väline. Se tarjoaa lapsille ja nuorille ainutlaatuisen tavan vaikuttaa julkisen rahan käyttöön.
Vaikutukset näkyvät paikallisesti – osallistumisen helppoutta ja osbun yhteyttä päätöksentekoon tulee vahvistaa
Arvioinnin keskeinen havainto on, että osallistuvan budjetoinnin vaikutukset näkyvät erityisesti paikallisella tasolla, kuten puistojen, tapahtumien ja arjen ympäristöjen kehittämisenä. Malli on lisännyt osallisuuden kokemusta ja tuottanut konkreettisia parannuksia lahtelaisten arkeen.
Sen sijaan yhteys kaupungin laajempaan päätöksentekoon ja strategiseen suunnitteluun on vielä heikko, ja osbun tavoitteet kaipaavat kirkastamista. Prosessissa syntyvää tietoa asukkaiden tarpeista tulisi hyödyntää systemaattisemmin kaupungin yksiköissä ja päätöksenteossa. Osallistumiskokemus on asukkaalle myös kaksijakoinen: ideointi koetaan innostavana, mutta prosessin myöhemmät vaiheet jäävät monille epäselviksi.
Arvioinnin mukaan osallistuvaa budjetointia kannattaa jatkaa. Kokonaisuutena osallistuva budjetointi on jo Lahdessa vaikuttava osallistumisen muoto, jonka merkitys on suurempi kuin siihen käytetyt resurssit. Kehittämisessä tulisi pyrkiä vahvistamaan toiminnan vaikuttavuutta ja lisäämään eri väestöryhmien osallistumista. Lisäksi prosessia tulisi avata ja selkeyttää niin asukkaille kuin kaupungin työntekijöille.
Näin osbu jatkuu Lahdessa
Kuluvan vuoden aikana toteutetaan 40 asukasideaa eri puolille kaupunkia. Lahden kaupunginvaltuusto päätti 8. kesäkuuta, että osbun asukaskierros toteutetaan jatkossa joka toinen vuosi.
Ensi vuonna toimintamallia kehitetään yhdessä asukkaiden ja henkilöstön kanssa sekä vertaisoppimalla muilta kaupungeilta. Seuraava osallistuvan budjetoinnin asukaskierros alkaa aikaisintaan loppuvuodesta 2027, jolloin lahtelaiset pääsevät taas ideoimaan ja äänestämään, miten kaupunki käyttää osbuun varatut 250 000 euroa.
Tutustu tästä toteutettaviin ideoihin ja osbun arviointiraporttiin
Lisätietoja
-
Sanna Virta
Osallisuuskoordinaattori
-
Tia Mäkinen
Osallisuuskoordinaattori
