Jo perinteeksi muodostunut Sinfonia Lahden puistokonsertti alkaa tänä vuonna Georges Bizet’n Carmenin tulisilla sävelillä. Kansallissäveltäjämme Jean Sibeliuksen harvemmin kuultu Cantique ja Devotion sellolle ja orkesterille kuullaan nuoren, lahtelaislähtöisen sellistin Iiris Pirin tulkintana.
Suvi-iltaan säihkettä tuovat Wolfgang Amadeus Mozartin ja Mihail Glinkan klassikot. Edvard Griegin Peer Gynt ‑sarja tarjoilee lempeitä tunnelmia sekä hurjaa ja sykkivää rytmiä. Illan huipentavat Antonín Dvořákin Uudesta maailmasta ‑sinfonian finaali sekä itseoikeutetusti Jean Sibeliuksen Finlandia.
Konsertin johtaa kapellimestari Maria Itkonen, ja solistina kuullaan sellisti Iiris Piri. Tapahtuman juontaa Lahden kaupungin kaupunkikulttuurijohtaja Henna Eskonsipo‑Bradshaw.
Ennen Sinfonia Lahden konserttia yleisöä viihdyttää Miikka Kallio Band solistinaan Mikael Saari.
Konsertin aikataulu 9.6.2026
- Klo 16.00 Tapahtumapuiston portit avautuvat
- Klo 16.30–17.30 Mikael Saari & Miikka Kallio Band
- Klo 18–19.15 Sinfonia Lahden konsertti
Saapuminen puistokonserttiin
Mukkulan tapahtumapuisto sijaitsee Mukkulan kaupunginosassa Ritaniemen kärjessä Vesijärven maisemissa.
Tapahtumaan odotetaan runsaasti yleisöä, mikä aiheuttaa väliaikaisia muutoksia liikennejärjestelyihin.
Mankeli-pysäkki sijaitsee Mukkulan uimarannan hiekkaparkkipaikalla. Samaan paikkaan ohjataan pysäköimään myös sähköskuutit. Tapahtuma-alueella on nopeusrajoitukset vuokrattaville sähköskuuteille. Kevyt liikenne ohjataan tapahtumapuistoon uimarannan pysäköintipaikan kautta.
Liikennejärjestelyt ja pysäköinti
Seuraavilla katuosuuksilla liikennettä on rajoitettu:
- Osa Niemenkatua suljetaan kokonaan moottorikäyttöisiltä ajoneuvoilta väliltä Ritaniemenkatu-Haapalankatu.
- Haapalankatu ja Laatikkotehtaankatu muutetaan yksisuuntaisiksi siten, että molemmilta kaduilta jalkakäytävän puoleinen ajokaista muutetaan väliaikaispysäköintialueeksi.
Kaduilla on käytössä alennettu nopeusrajoitus.
Pysäköintipaikat:
- Laatikkotehtaankatu 2
- Niemen venesataman ensimmäinen veneparkki
- Niemenkatu 73 kenttä
Mainituilla väliaikaisilla pysäköintialueilla pysäköinti on maksutonta tapahtuman ajan.
Tapahtumassa on ruoka- ja juomatarjoilua sekä anniskelualue (K‑18), joten omien alkoholijuomien tuominen tapahtuma-alueelle ei ole sallittua. Puistossa on kaksi vesihanaa, joista voi täyttää oman juomapullon. Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton. Konsertilla on säävaraus.
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Lahden kaupunki, Sinfonia Lahti sekä Möysän Musaklubi ja Soundfest.
Lisätiedot ja ohjelma