Hyppää sisältöön

Torin kesätapahtumakonseptin kilpailutus käynnistyy osallistumispyynnöllä

Lahden kaupunki käynnistää vaiheittaisen tarjouskilpailun kauppatorin kesätapahtumakonseptista kesälle 2027. Tavoitteena on tukea keskustan elinvoimaa, koko kaupungin yhteisöllisyyttä ja yritysten toimintaa torin kävijämääriä kasvattamalla ja tapahtumia monipuolistamalla.
Kuva: Juha-Pekka Huotari / Lahden kaupunki

Tarjouskilpailu toteutetaan vaiheittaisena neuvottelumenettelynä. Ensimmäisessä vaiheessa julkaistavalla osallistumispyynnöllä haetaan ideoita ja kesätapahtumakonseptin toteuttamisesta kiinnostuneita toimijoita.

– Toivomme saavamme paljon uusia ja innovatiivisia ehdotuksia siitä, miten lahtelaiset saadaan innostettua torille ja viihtymään keskustassa. Oleellista on, että kokonaisuus huomioi eri kohderyhmät ja tukee koko keskustan vetovoiman kasvattamista, kaupunkikulttuurijohtaja Henna Eskonsipo-Bradshaw sanoo.

– Haluamme pitää osallistumisen kynnyksen matalana, jotta mahdollisimman monenlaiset toimijat voivat lähteä mukaan. Ehdotuksia toivotaan tapahtumatoimijoiden lisäksi myös yritysryhmiltä, järjestöiltä ja muilta aktiivisilta toimijoilta, joilla on valmiudet toteuttaa tapahtumakokonaisuus, elinvoimajohtaja Elina Laavi kertoo.

Osallistumispyyntöön vastanneet ehdokkaat esittelevät hakemuksensa kaupungin ja sidosryhmien edustajista koostuvalle asiantuntijaraadille. Raati arvioi ehdotukset ennalta määriteltyjen kriteerien perusteella ja valitsee neuvotteluihin etenevät toimijat.

Neuvotteluvaiheessa kaupunki kehittää hankinnan sisältöä yhdessä tarjoajien kanssa ennen lopullisen tarjouspyynnön julkaisemista. Menettelyn tavoitteena on varmistaa, että lopputulos on laadukas, toteuttamiskelpoinen ja kaupungin tavoitteiden mukainen.

Kohti monipuolisempaa ja aktiivisempaa toria

Kesän 2027 tapahtumakokonaisuus toimii torin kehittämishankkeen kokeiluna. Se toteuttaa yhdessä sidosryhmien kanssa laadittua keskustavisiota, jonka tavoitteena on elävöittää keskustaa ja lisätä tapahtumia torille.

Kilpailutuksella haetaan toimijaa, joka suunnittelee ja toteuttaa torille 8–9 viikon mittaisen tapahtumakokonaisuuden. Tämä voi sisältää esimerkiksi kulttuuria, musiikkia, ruokaa tai hyvinvointi- ja liikuntatapahtumia. Kokonaisuus voi olla myös muuta toimintaa, joka vahvistaa yhteisöllisyyttä ja lisää torin kävijämääriä.

Tavoitteena on tehdä hankintasopimus palveluntuottajan kanssa syksyllä 2026.

Tutustu osallistumispyyntöön HankintaSampossa

Näin vaiheittainen neuvottelumenettely etenee

  1. Hankinnasta julkaistaan osallistumispyyntö HankintaSampossa.
  2. Osallistumishakemuksen jättäneet tahot esittelevät ehdotuksensa kaupungin ja sidosryhmien edustajista koostuvalle asiantuntijaraadille.
  3. Raati arvioi ehdotukset osallistumispyynnössä ilmoitetuilla perusteilla. Varsinaisiin hankintaneuvotteluihin valitaan viisi eniten pisteitä saanutta ehdokasta.
  4. Kaupunki neuvottelee valittujen ehdokkaiden kanssa lopullisen tarjouspyynnön sisällöstä. Neuvottelukierroksia voi olla useita.
  5. Neuvottelujen päätteeksi neuvotteluun osallistuneille julkaistaan tarjouspyyntö, jonka perusteella jätetään tarjous.
  6. Tarjousten määräajan umpeuduttua tehdään hankintapäätös.

Lisää aiheesta

Lahden kauppatorille haetaan uudenlaista kesätapahtumakonseptia – Lahti
Elinvoima- ja hyvinvointilautakunnan ja kaupunkiympäristölautakunnan päätökset 19.5.2026 Dynasty-tietopalvelussa
Lahden kauppatorin kehittäminen – Lahti

Lisätietoja

Kysymyksiä ja vastauksia torin kesätapahtumasta