Kaupunginhallituksen maaliskuisen 2026 päätöksen mukaisesti Mukkulan monitoimitalon hankesuunnittelua on jatkettu siten, että yhtenäiskoulu (ala- ja yläkoulu) toteutetaan kaksisarjaisena ja lähikirjasto alueen asukkaita kattavasti palvelemaan.
Kirjastoon sijoitetaan noin 20 hengen monitoimitila sekä riittävästi tilaa kokoelmille, lasten ja nuorten oleskeluun, ryhmäopastuksille, tapahtumille sekä lehtien lukuun. Osa tapahtumatiloista voi olla yhteiskäyttöisiä muiden toimijoiden kanssa. Päiväkodin laajuus on kahdeksan sarjaa. Nuorisotila sijoittuu yläkoulun yhteyteen.
Liikuntatilat mitoitetaan päiväkäytön mukaan
Hankesuunnittelun yhteydessä selvitettiin lisäksi liikuntatilojen toteutustapaa. Liikuntatilat voivat sisältyä monitoimitaloon tai ne voidaan toteuttaa erillisenä tilana. Molemmissa vaihtoehdoissa liikuntatilat on mitoitettu monitoimitalon päiväkäytön mukaan. Mikäli päädytään erillisiin liikuntatiloihin, ne voivat olla osa suurempaa kokonaisuutta ja ne voi toteuttaa myös yksityinen toimija.
Liikuntatilojen toteuttamismahdollisuutta yksityisen toimijan toimesta selvitettiin kaupunginhallituksen toimeksiannosta ja markkinavuoropuhelun avulla. Markkinavuoropuhelun tulokset esitellään kaupunginhallitukselle, joka päättää valittavasta vaihtoehdosta ja ohjeistaa hankkeen jatkovalmistelua. Liikuntatilojen varsinaisesta toteutustavasta päätetään myöhemmin erikseen.
Alustava aikataulu ja kustannusarvio
Hankkeen aikataulu riippuu toteutusmuodosta ja päätöksenteon aikataulusta. Nopeimmillaan pääosa rakentamisesta voi valmistua kesällä 2030. Kaavamuutoksen edellyttämä aika on otettu huomioon. Monitoimitalo on kokonaan uusi rakennus, joka sijoittuu nykyisten purettavien rakennusten paikalle.
Hanke voidaan toteuttaa vähähiilisin ja energiatehokkain ratkaisuin. Talouden näkökulmasta kustannukset pystytään isossa toimivassa yksikössä pitämään kohtuullisina.
- Hankesuunnitelman mukainen rakennuksen laajuus on 9 668 br-m2 tai erillisen liikuntatilan kanssa 9 904 br-m2.
- Vaihtoehtojen rakentamiskustannukset (alv. 0 %) ovat noin 36,0 M€ tai 37,2 M€. Kustannuksiin sisältyy 0,5 % varaus rakennustaiteeseen.
- Vaihtoehtojen vuokrakulut ovat arviolta 2,45 M€/v tai 2,53 M€/v. Nykyisten tilojen vuokra- ja ylläpitokustannukset yhteensä ovat n. 3,4 milj. euroa vuodessa.
Monitoimitalo kokoaa alueen palveluja sekä edistää alueen yhteisöllisyyttä, ihmisten kohtaamista ja erityisesti lasten ja nuorten hyvinvointia. Se mahdollistaa monipuoliset harrastusmahdollisuudet kaikenikäisille ja edistää viereisen liikunta-alueen kanssa liikunnallista ja aktiivista elämäntapaa.
Sivistyslautakunta 18.8.2026, esityslista Dynasty-tietopalvelussaLisätiedot
-
Mikko Mäkelä
Sivistysjohtaja
-
Leena Pirttilä
Rakennuttajapäällikkö
Lahden Tilakeskus