Hyppää sisältöön
Tarkastulautakunnan jäsenet istuvat sohvalla ja osa seisoo sohvalla istuvien takana.

Lahden seudun jätelautakunta

Lahden seudun jätelautakunta hoitaa jätehuollon järjestämisen viranomaistehtäviä. Jätelautakunnan toimialueeseen kuuluu 9 kuntaa: Asikkala, Heinola, Hollola, Kärkölä, Lahti, Myrskylä, Orimattila, Padasjoki ja Pukkila.

​Jätelautakunnan tehtävänä on seurata jätehuollon tilaa ja jätelainsäädännön toteutumista toimialueellaan. Jätelautakunnan tavoitteena on tarjota toimialueensa asukkaille tasapuolista ja asiantuntevaa viranomaispalvelua.

Lahden seudun jätelautakunnan vuoden 2023 kokouspäivät ovat 30.3., 1.6., 5.10. ja 7.12.

Lahden seudun jätelautakunnan jäsenet

JäsenetHenkilökohtaiset varajäsenet
Puheenjohtaja
Lahti
Jari Kaitera (kok.)
toimitusjohtaja
040 963 5120
jari.kaitera@lh.lahti.fi
jari@votech.io
Tapio Jaakkola (kok.)
talouspäällikkö
tapio.jaakkkola@lh.lahti.fi
Varapuheenjohtaja
Orimattila
Olavi Lahtinen (sdp.)
eläkeläinen
Luhtikyläntie 167, 16300 Orimattila
040 083 9024
olavi.lahtinen@lh.lahti.fi
olavijuhanilahtinen@gmail.com
Torsti Hokkanen (sdp.)
torsti.hokkanen@lh.lahti.fi
Lahti
Soile Sauranen (sdp.)
työkykykoordinaattori
soile.sauranen@lh.lahti.fi
soilesauranen@gmail.com
Marjut Hakala (sdp.)
perushoitaja, pääluottamusmies
Pilkotunmäenkatu 6 B 12, 15240 Lahti
0500 846381
marjut.hakala@lh.lahti.fi
marjut.hakala@superliitto.fi
Lahti
Saara Laatta (kok.)
fysioterapeutti/yrittäjä
saara.laatta@lh.lahti.fi
Sini Keituri (kok.)
yrittäjä
Välitie 5, 16800 Hämeenkoski
044 245 4808
sini.keituri@lh.lahti.fi
sini.keituri@gmail.com
Lahti
Juha Viitanen (ps.)
maalari
Pekkalantie 4 as 36, 15560 Nastola
juha.viitanen@lh.lahti.fi
juha.viitanen1968@gmail.com
Matias Granlund (ps.)
matias.granlund(at)lh.lahti.fi
Lahti
Vilma Salminen (vihr.)
fysioterapeutti
Vesijärvenkatu 5 D 55, 15100 Lahti
040 034 0351
vilma.salminen@lh.lahti.fi
vilma.salminen@hotmail.com
Saara Kiiskinen (vihr.)
opiskelija
saara.kiiskinen@lh.lahti.fi
Lahti
Harri Niemi (kesk.)
liikkeenharjoittaja
Kukkastie 20, 15560 Nastola
050 442 8000
harri.niemi@lh.lahti.fi
niemiky@gmail.com
Saila Lehtomäki (kesk.)
tuotemyyntipäällikkö
040 845 5049
saila.lehtomaki@lh.lahti.fi
Heinola
Juha Tähkänen (ps.)
Oksatie 17, 18120 Heinola
p. 040 093 8151, tahkanenjuha(a)gmail.com
juha.tahkanen@lh.lahti.fi
Sami Saarinen (ps.)
sami-petteri.saarinen@heinola.fi
sami.saarinen@lh.lahti.fi
Hollola
Mari Kurisjärvi (sdp.)
perhepäivähoitaja
Salpakankaantie 6 A 3,15860 Hollola
044 750 9644
mari.kurisjarvi@lh.lahti.fi
mari.kurisjarvi@hollola.fi
Anne Suomäki (sdp.)
vastaava sairaanhoitaja
Järvimäentie 10, 15880 Hollola
044 369 9103
anne.suomaki@lh.lahti.fi
anne.suomaki@hollola.fi
​Pukkila
Kimmo Sihlman (ps.)
040 570 7315
sihlmankimmo@gmail.com
kimmo.sihlman@lh.lahti.fi
Nina Alaranta (ps.)
nina.alaranta@pukkila.fi
nina.alaranta@lh.lahti.fi
Asikkala
Tuomo Riihilahti (kok.)
yrittäjä
0400682431
tuomo.riihilahti(at)lh.lahti.fi
tuomo.riihilahti(at)asuntoarea.fi
Leevi Kivistö
leevi.kivisto(at)lh.lahti.fi
Kärkölä
Tiina Malm (kok.)
toimistosihteeri
tiina.malm@lh.lahti.fi
Mari Raininko (kok.)
asiamies
040 074 4340
mari.raininko@lh.lahti.fi
mari.raininko@karkola.fi
Myrskylä
Eeva Hava (vihr.)
puh. 050 494 9864
eeva_hava@hotmail.com
eeva.hava@lh.lahti.fi
Bror Helenius (ps.)
eläkeläinen
Proolinkuja 14, 07690 Kankkila
040 094 9213
bror.helenius@lh.lahti.fi
bror.helenius1@gmail.com

Esittelijä

kaupunkikehitysjohtaja Olli Alho
rakennus- ja ympäristövalvonnan johtaja Mika Kemppainen

Pöytäkirjanpitäjä

Päätösvalmistelupalveluiden valmistelusihteeri