Hyppää sisältöön

Lahden seudun jätelautakunta

Lahden seudun jätelautakunta hoitaa jätehuollon järjestämisen viranomaistehtäviä. Jätelautakunnan toimialueeseen kuuluu 10 kuntaa: Asikkala, Heinola, Hollola, Kärkölä, Lahti, Myrskylä, Orimattila, Padasjoki, Pukkila ja Sysmä.

​Jätelautakunnan tehtävänä on seurata jätehuollon tilaa ja jätelainsäädännön toteutumista toimialueellaan. Jätelautakunnan tavoitteena on tarjota toimialueensa asukkaille tasapuolista ja asiantuntevaa viranomaispalvelua.

Lahden seudun jätelautakunnan vuoden 2022 kokousajat ovat 17.2., 6.4., 12.5., 2.6., 22.9., 17.11. ja 15.12.

Lahden seudun jätelautakunnan jäsenet

JäsenetHenkilökohtaiset varajäsenet
Puheenjohtaja
Lahti
Jari Kaitera (kok.)
toimitusjohtaja
040 963 5120
jari.kaitera@lh.lahti.fi
jari.kaitera@gmail.com
Tapio Jaakkola (kok.)
talouspäällikkö
tapio.jaakkkola@lh.lahti.fi
Varapuheenjohtaja
Hollola
Mari Kurisjärvi (sdp.)
perhepäivähoitaja
Salpakankaantie 6 A 3,15860 Hollola
044 750 9644
mari.kurisjarvi@lh.lahti.fi
mari.kurisjarvi@hollola.fi

Anne Suomäki (sdp.)
vastaava sairaanhoitaja
Järvimäentie 10, 15880 Hollola
044 369 9103
anne.suomaki@lh.lahti.fi
anne.suomaki@hollola.fi
Lahti
Soile Sauranen (sdp.)
työkykykoordinaattori
soile.sauranen@lh.lahti.fi
soilesauranen@gmail.com
Marjut Hakala (sdp.)
perushoitaja, pääluottamusmies
Pilkotunmäenkatu 6 B 12, 15240 Lahti
0500 846381
marjut.hakala@lh.lahti.fi
marjut.hakala@superliitto.fi
Lahti
Saara Laatta (kok.)
fysioterapeutti/yrittäjä
saara.laatta@lh.lahti.fi
Sini Keituri (kok.)
yrittäjä
Välitie 5, 16800 Hämeenkoski
044 245 4808
sini.keituri@lh.lahti.fi
sini.keituri@gmail.com
Lahti
Juha Viitanen (ps.)
maalari
Pekkalantie 4 as 36, 15560 Nastola
juha.viitanen@lh.lahti.fi
juha.viitanen1@luukku.com
Jussi Viljakainen (ps.)
CNC-koneistaja
jussi.viljakainen@lh.lahti.fi
paradisfan@hotmail.com
Lahti
Vilma Salminen (vihr.)
fysioterapeutti
Vesijärvenkatu 5 D 55, 15100 Lahti
040 034 0351
vilma.salminen@lh.lahti.fi
vilma.salminen@hotmail.com
Saara Kiiskinen (vihr.)
opiskelija
saara.kiiskinen@lh.lahti.fi
Lahti
Harri Niemi (kesk.)
liikkeenharjoittaja
Kukkastie 20, 15560 Nastola
050 442 8000
harri.niemi@lh.lahti.fi
niemiky@gmail.com
Saila Lehtomäki (kesk.)
tuotemyyntipäällikkö
040 845 5049
saila.lehtomaki@lh.lahti.fi
Heinola
Jarmo Ruuth (ps.)
prosessityöntekijä
Sirkankatu 8, 18100 Heinola
050 303 6609
jarmo.ruuth@lh.lahti.fi
jarmo.ruuth@heinola.fi
Sami Saarinen (ps.)
sami.saarinen@lh.lahti.fi
Orimattila
Olavi Lahtinen (sdp.)
eläkeläinen
Luhtikyläntie 167, 16300 Orimattila
040 083 9024
olavi.lahtinen@lh.lahti.fi
olavijuhanilahtinen@gmail.com
Torsti Hokkanen (sdp.)
torsti.hokkanen@lh.lahti.fi
​Padasjoki
Pasi Ahola (kesk.)
yrittäjä
Vesijaonraitti 303, 17630 Vesijako
050 336 5163
pasi.ahola@lh.lahti.fi
pasi.ahola@padasjoki.fi
Pirkka Ahola (kesk.)
yrittäjä/eläkeläinen
Porasantie 410, 17630 Vesijako
040 093 9425
pirkka.ahola@lh.lahti.fi
pirkka.ahola@pp.phnet.fi
Sysmä
Eija Virolainen-Nurminen (kesk.)
toimittaja
Vanhasillantie 250, 19370 Nuoramoinen
040 356 9655
eija.virolainen-nurminen@lh.lahti.fi
eija.nurminen@sysma.fi
Veikko Kotolahti (kesk.)
eläkeläinen/yrittäjä
Lumikontie 4, 19700 Sysmä
veikko.kotolahti@lh.lahti.fi
veikko.kotolahti@sysma.fi
Kärkölä
Tiina Malm (kok.)
toimistosihteeri
tiina.malm@lh.lahti.fi
Mari Raininko (kok.)
asiamies
040 074 4340
mari.raininko@lh.lahti.fi
mari.raininko@karkola.fi
Myrskylä
Päivi Votkin (ps.)
eläkeläinen
Siltalankuja 44, 07600 Myrskylä
paivi.votkin@lh.lahti.fi
perulaiset@gmail.com
Bror Helenius (ps.)
eläkeläinen
Proolinkuja 14, 07690 Kankkila
040 094 9213
bror.helenius@lh.lahti.fi
bror.helenius1@gmail.com

Esittelijä

kaupunkikehitysjohtaja Olli Alho
rakennus- ja ympäristövalvonnan johtaja Mika Kemppainen

Pöytäkirjanpitäjä

Päätösvalmistelupalveluiden valmistelusihteeri