Hyppää sisältöön

Rakennus- ja ympäristölupalautakunta

Rakennus- ja ympäristölupalautakunta toimii viranomaisena rakennuslupa-, ympäristövalvonta- ja ympäristöterveysasioissa.

Rakennus- ja ympäristölupalautakunnan syksyn 2021 kokousajat ovat 24.8., 5.10., 9.11. ja 7.12.

Rakennus- ja ympäristölupalautakunnan jäsenet

Jäsen Varajäsen
Puheenjohtaja
Jani Wallenius (kok.)
yrittäjä
044 240 4364
jani.wallenius@lh.lahti.fi
jani@janiwallenius.fi
Arja Rantala (kok.)
sammutusjärjestelmäasiantuntija, LVI-ins.
040 081 1734
arja.rantala@lh.lahti.fi
arja.a.rantala@gmail.com
​I varapuheenjohtaja
Niko Liukkonen (Pro Lahti)
yrittäjä
040 077 0320
niko.liukkonen@lh.lahti.fi
lipaliukkonen@gmail.com
Matias Pusa (Pro Lahti)
tuotepäällikkö
045 639 2817
matias.pusa@lh.lahti.fi
matias.pusa@gmail.com
​II varapuheenjohtaja
Juha Viljamaa (ps.)
yli-insinööri
Solakuja 4, 15320 Lahti
040 049 9099
juha.viljamaa@lh.lahti.fi
jussi.viljamaa@hotmail.com
Sami Kivi (ps.)
leipuri
Valokaarenkuja 2, 15680 Lahti
044 504 6601
sami.kivi@lh.lahti.fi
samikivi99@hotmail.com
Neea Similä (sd.)
TKI-asiantuntija
neea.simila@lh.lahti.fi
neea.simila@gmail.com
​Riikka Raaska (sd.)
laboratoriohoitaja
040 083 7586
riikka.raaska@lh.lahti.fi
riikka.raaska@phnet.fi
Rauno Grönroos (sd.)
eläkeläinen
Palotie 5, 15540 Villähde
040 079 8131
rauno.gronroos@lh.lahti.fi
rauno.gronroos@phnet.fi
Jari Volanen (sd.)
projektipäällikkö, RI
Kivimäentie 43, 15200 Lahti
050 524 0660
jari.volanen@lh.lahti.fi
japata.volanen@gmail.com
Jukka Ruhberg (kok.)
yrittäjä
jukka.ruhberg@lh.lahti.fi
Anne Mikkanen (kok.)
hankejohtaja, FM
anne.mikkanen@lh.lahti.fi
Minna Heikkinen (kok.)
hallintotieteiden maisteri, sairaanhoitaja AMK
Rykmentinkatu 21 as 1, 15700 Lahti
050 570 6552
minna.heikkinen@lh.lahti.fi
heikkinenminna5@gmail.com
​Esko Taipale (kok.)
rehtori, toiminnanjohtaja
Sinikantie 5, 15500 Lahti
045 156 9519
050 559 7807
esko.taipale@lh.lahti.fi
esko.taipale@lahti.fi
​Kirsi Öster (kok.)
yo-merkonomi
Heinäkatu 1 A 1, 15140 Lahti
040 704 9929
kirsi.oster@lh.lahti.fi
kirsi.oster@gmail.com
Lasse Järvinen (kok.)
yrittäjä
Tapanilankatu 13 as 1, 15900 Lahti
044 031 3777
lasse.jarvinen@lh.lahti.fi
lasse.jarvinen@laatuinvest.fi
Jani Uhrman (vihr.)
sisältöstrategi
Kuusenlatvankatu 5 a 2, 15160 Lahti
044 509 9958
jani.uhrman@lh.lahti.fi
jani.uhrman@gmail.com
Esko Sutela (vihr.)
kiinteistöjen energianeuvoja, koulutussuunnittelija
Vaaksakatu 2 B 33, 15100 Lahti
045 357 1150
esko.sutela@lh.lahti.fi
esko.sutela@suomi24.fi
Anna-Kaisa Kupiainen (vas.)
proviisori
044 037 4858
anna.kupiainen@lh.lahti.fi
annak.kupiainen@gmail.com
Nina Päivärinta (vas.)
nina.paivarinta@lh.lahti.fi

Esittelijä

rakennus- ja ympäristövalvonnan johtaja Mika Kemppainen

Pöytäkirjanpitäjä

valmistelusuunnittelija Jaana Hovatov