Sivistyslautakunta

Sivistyslautakunnan alaisia palveluyksiköitä ovat varhaiskasvatus-, perusopetus-, nuoriso-, lukiokoulutuspalvelut, kirjasto- ja tietopalvelut sekä Wellamo-opisto. Wellamo-opiston johtokunta toimii sivistyslautakunnan alaisuudessa.

 

Sivistyslautakunnan tehtävänä on edistää, kehittää ja valvoa sivistystoimialan toimintaa ja yhteistyötä. Lautakunta antaa toimialaansa koskevissa asioissa lausuntoja, selvityksiä ja tietoja viranomaisille sekä tekee esityksiä valtuuston ja kaupunginhallituksen päätettäväksi kuuluvissa asioissa. Sivistyslautakunta huolehtii myös päätösten täytäntöönpanosta.

Lautakunnan jäsenet

Jäsen

​Varajäsen

​Puheenjohtaja
Sirkku Hildén, sd,
terveydenhoitaja
Uotilankatu 85 A, 15840 Lahti
050 327 2691
sirkku.hilden@lh.lahti.fi 
sirkku.hilden@gmail.com


Ville Jalava, sd.
Nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja

Varapuheenjohtaja
Sari Niinistö, kok.
terveydenhoitaja, diakonissa, kasvatustieteen opiskelija
Mairenkatu 6, 15500 Lahti
050 444 3700 
sari.niinisto@lh.lahti.fi
sari@sariniinisto.fi


Teresa Rautapää, kok.
FM, äidinkielenopettaja

​Harri Rummukainen, sd.
​Työntutkija 
Kyllikintie 7, 15200 Lahti
040 506 0942
harri.rummukainen@lh.lahti.fi
harri.rummukainen@saunalahti.fi

​Marja-Liisa Niuranen, sd.
​Toimittaja, sosionomi
Ruopankatu 2 D 21, 15100 Lahti
0400 772 442
marja.niuranen@pp1.inet.fi

Jari Hartman, sd.
Pääluottamusmies
Huippukatu 2 F 78, 15500 Lahti
050 382 4990
jari.hartman@lh.lahti.fi
jari.hartman@phnet.fi

​Saara Honkanen, sd.
Ohjaaja
Kissamäenkatu 17, 15300 Lahti
0440 319 828,
044 708 1003  (työ) saara.honkanen@salpaus.fi

​Anneli Viinikka, sd.
Eläkeläinen, kodinhoitaja
Aleksanterinkatu 37 B 73, 15140 Lahti
03 787 5571 (koti)
anneli.viinikka@lh.lahti.fi
viinikka.anneli@gmail.com

​Marja-Liisa Immonen, sd.
marja-liisa.immonen@lh.lahti.fi

​Lasse Järvinen, kok.
Myyntijohtaja, hhj
Paapuurinkatu 14 as 8, 15140 LAHTI
044 031 3777 
lasse.jarvinen@lh.lahti.fi

​Jari Pöyhönen, kok.
Kasvatustieteen maisteri

​Kaarina Kaikkonen, kok.
Terveydenhoitaja
Joukahaisentie 25, 15560 Nastola
040 596 7899 (koti)
040 867 2975 (työ)
kaarina.kaikkonen@lh.lahti.fi kaarina.kaikkonen@gmail.com

​Maisa Friman, kok.

​Helena Salakka, kok.
FM, aineenopettaja 
040 773 3614
helena.salakka@lh.lahti.fi
helena.salakka@gmail.com

​Merja Kukkola, kok. 
Lehtori

​Martti Mäkelä, ps.
Restonomi
Rakuunankatu 9 B, 15830 Lahti
045 123 3328
martti.makela@lh.lahti.fi

​Antero Parikka, ps.
Opettaja
Sinikantie 9, 15500 Lahti
040 968 0586
044 708 0988 (työ)
anterop@phnet.fi

​Vesa Salminen, ps.
Yrittäjä
Hopeatie 4, 15540 Villähde
03 758 9953 (koti)
040 555 1291 (koti)
050 911 7165 (työ)
vesa.salminen@lh.lahti.fi
v.o.salminen@gmail.com

​Juha Viitanen, ps.
Maalari
juha.viitanen@lh.nastola.fi

​Saila Lehtomäki, kesk.
Vientipäällikkö
040 845 5039 (koti)
03 882 1912 (työ)
saila.lehtomaki@lh.lahti.fi
saila.lehtomaki@stalatube.com

​Maarit Luukka, kesk.
Terveydenhoitaja

​Reino Honkanen, kd.
Kehitysvammaohjaaja, eläkeläinen
Sammaltie 1, 15550 Nastola
045 135 7433
reino.honkanen@lh.lahti.fi
honkasenanja@netti.fi

​Risto Kaakinen, kd.
Sotilaspastori
risto.kaakinen@lh.lahti.fi

​Vuokko Kautto, vas.
YTM, eläkeläinen
Vaahterakatu 4 A 1, 15520 Lahti
044 323 6280
vuokko.kautto@lh.lahti.fi
vuokkokautto@gmail.com

​Elisa Lientola, vas.
Kuvanveistäjä
Sarkatie 14, 15170 Lahti
044 251 8806
elisa.lientola@lh.lahti.fi
elisa.lientola@gmail.com

​Kaupunginhallituksen puheenjohtaja
Juha Rostedt
040 510 9244
juha.rostedt@lahti.fi

​Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja
Jarkko Nissinen
040 501 5995
jaskanissinen@hotmail.com jarkko.nissinen@lh.lahti.fi
jarkko.nissinen@lahti.fi

​Nuorisovaltuuston edustaja
Lotta Ramponen 

​Nuorisovaltuuston varaedustaja
Laura Kääntee

​Henkilöstön edustaja
Pirjo Boman
Helkalankatu 6 A 10, 15100 Lahti
050 398 5950
pirjo.boman@lahti.fi

​Henkilöstön varaedustaja
Päivi Manninen
paivi.manninen@lahti.fi

 

Esittelijät
toimialajohtaja Tiina Granqvist
Lasten ja nuorten kasvun vastuualuejohtaja Lassi Kilponen
Osaamisen ja tiedon vastuualuejohtaja,
 lukiojohtaja Heikki Turunen
Hallintopalveluiden vastuualuejohtaja, palvelujohtaja Jaana Suvisilta

Pysyvät asiantuntijat
päivähoitojohtaja Mika Harju
nuorisotoimenjohtaja Jouni Kivilahti
kirjastotoimenjohtaja Marja Malminen
rehtori Mari Ylä-Sankola-Peltola
hallintojohtaja Katriina Martikainen

Pöytäkirjanpitäjä
hallintojohtaja Katriina Martikainen