Sivistyslautakunta

Sivistyslautakunnan alaisia palveluyksiköitä ovat varhaiskasvatus-, perusopetus-, nuoriso-, lukiokoulutuspalvelut, kirjasto- ja tietopalvelut sekä Wellamo-opisto. Wellamo-opiston johtokunta toimii sivistyslautakunnan alaisuudessa.

 

Sivistyslautakunnan tehtävänä on edistää, kehittää ja valvoa sivistyksen palvelualueen toimintaa ja yhteistyötä. Lautakunta antaa palvelualuettaan koskevissa asioissa lausuntoja, selvityksiä ja tietoja viranomaisille sekä tekee esityksiä valtuuston ja kaupunginhallituksen päätettäväksi kuuluvissa asioissa. Sivistyslautakunta huolehtii myös päätösten täytäntöönpanosta.

_ _ _ 

Sivistyslautakunnan jäsenet 2017-21

Jäsen

​Varajäsen

​Puheenjohtaja
Anneli Viinikka, sd.
kodinhoitaja, eläkeläinen
Aleksanterinkatu 37 B 73, 15140 Lahti
03 787 5571 
anneli.viinikka@lh.lahti.fi
viinikka.anneli@gmail.com


Hanne Savolainen, sd.
asiantuntija 
Ahtialanpolku 1 B 8, 15300 Lahti
050 549 9836
hanne.savolainen@gmail.com

Varapuheenjohtaja
Sari Niinistö, kok.
terveydenhoitaja, diakonissa, aikuiskasvatustieteen opiskelija
Mairenkatu 6, 15500 Lahti
050 444 3700 
sari.niinisto@lh.lahti.fi
sari@sariniinisto.fi


Susanna Norja, kok.
kotiäiti
Kuusennäreenkatu 1, 15680 Lahti
susanna@susannanorja.fi
040 726 5055

​Kimi Uosukainen, sd.
​nuorisojärjestön puheenjohtaja
040 960 7210
kimi.uosukainen@lh.lahti.fi

Tomi Paakkunainen, sd.
​sairaanhoitaja AMK

Maria Rytkönen, sd.
koulutuspäällikkö
Loviisankatu 3 B 49, 15100 Lahti
040 529 8113
maria.rytkonen@lh.lahti.fi
maria.rytkonen@tsl.fi

Minna Lampinen, sd.
yrittäjä, yksityinen perhepäivähoitaja
044 554 6414
minna.lampinen@saunalahti.fi

 

Eemeli Salomäki, sd.
yksilövalmentaja
Harjukatu 7 as. 4, 15110 Lahti
040 771 1463
044 585 3320 (työ)
eemeli.salomaki@lh.lahti.fi
eemeli.salomaki@luukku.com

Tomi Sairomaa, sd.
kohdevalvoja
Sorvarinkatu 1 as. 2, 15700 Lahti
050 543 5871
050 570 6964 (työ)
tomi.sairomaa@gmail.com

 

Helena Salakka, kok.
FM, projektipäällikkö
040 773 3614
helena.salakka@lh.lahti.fi
helena.salakka@gmail.com

​Minna Kyllinen, kok.
koulutusasiantuntija
minna.kylli@gmail.com

​Markus Vierumäki, kok.
opiskelija
markus.vierumaki@lh.lahti.fi
markus.vierumaki@gmail.com

​Risto Kaakinen, kok. 
sotilaspastori
Linjakatu 14, 15100 Lahti
044 271 4500
risto.kaakinen@gmail.com

​Sami Metsäranta, vihr.
kehittämispäällikkö
sami.metsaranta@lh.lahti.fi

Kalle Kytölä, vihr.
lehtori
040 751 4452
kallekyt@gmail.com

​Martti Mäkelä, ps.
yrittäjä, restonomi
045 123 3328
martti.makela@lh.lahti.fi
martti_makela@yahoo.com

​Juha Viitanen, ps.
maalari
Kausantie 30, 15560 Nastola
045 164 7330
juha.viitanen1@luukku.com

 

​Henni Hyytiä-Ilmonen, kesk.
työterveyslääkäri
henni.hyytia-ilmonen@lh.lahti.fi

Piia Uotinen, kesk.
opetuspäällikkö
Ahdinkuja 1, 15170 Lahti
050 581 5358
piiauotinen@yahoo.com

Marjo Loponen, kd.
KTM, poliittinen sihteeri 
050 910 2333
09 432 3829 (työ)
marjo.loponen@lh.lahti.fi
marjo.loponen@outlook.com

Iida Hovi, kd.
juniorityön vastaava
iida.hovi@gmail.com

Elisa Lientola, vas.
kuvanveistäjä, läänintaitelija
Sarkatie 14, 15170 Lahti
044 251 8806
029 533 0894
elisa.lientola@lh.lahti.fi
elisa.lientola@gmail.com

Leena Sievänen-Pääkkönen, vas.
psykologi
leesiepaa@gmail.com

 

Kaupunginhallituksen edustaja
Merja Vahter
merja.vahter@lh.lahti.fi

​Nuorisovaltuuston edustaja
Lotta Ramponen
Nuolikatu 7 B 20, 15100 Lahti
0440 919 303
lotta.ramponen@gmail.com

​Nuorisovaltuuston varaedustaja
Laura Kääntee

Henkilöstön edustaja
Päivi Manninen
paivi.manninen@lahti.fi

 

​Henkilöstön varaedustaja
Reetta Möller

reetta.moller@lahti.fi

Esittelijät
toimialajohtaja Tiina Granqvist
Lasten ja nuorten kasvun vastuualuejohtaja Lassi Kilponen
Osaamisen ja tiedon vastuualuejohtaja,
lukiojohtaja Heikki Turunen
Pysyvät asiantuntijat
päivähoitojohtaja Mika Harju
nuorisotoimenjohtaja Jouni Kivilahti
kirjastotoimenjohtaja Marja Malminen
rehtori Mari Ylä-Sankola-Peltola
Pöytäkirjanpitäjä
tukipalvelupäällikkö Anniina Kovero