Hyppää sisältöön

Kumppanuuspöydät – uusi tapa vaikuttaa Lahdessa

Kumppanuuspöytien tavoitteena on edistää oman alueensa yhteisöllisyyttä, viihtyisyyttä, elinvoimaisuutta ja sitä kautta lisätä vuoropuhelua koko kaupungissa. Kumppanuuspöydät perustuvat avoimeen, luottamukselliseen vuorovaikutukseen ja yhteistyöhön.

Kumppanuuspöydät edistävät paikallista toimintaa ja asukkaiden sekä yhteisöjen osallistumismahdollisuuksia. Kumppanuuspöytien toiminta on epäpoliittista ja niillä ei ole päätösvaltaa.

Lahden kaupungilla on neljä alueellista kumppanuuspöytää: eteläinen, itäinen, pohjoinen ja keskusta-alueen kumppanuuspöytä.

Katso aluejako kartalta.

Kumppanuuspöytien tehtävänä on

  • osallistua kaupungin ja alueellisten hankkeiden yhteiskehittämiseen
  • antaa kannanottonsa ja lausuntonsa kaupunkia sekä omaa aluettaan koskeviin merkittäviin suunnitelmiin
  • tehdä esityksiä kaupunginhallitukselle ja lautakunnille alueensa palvelujen kehittämiseksi
  • käydä vuoropuhelua ja osallistua alueensa palveluiden kehittämiseen, ideointiin, määrärahojen kohdentamiseen, säästökohteiden valintaan ja päätöksentekoon
  • järjestää ja mahdollistaa paikallisia asukastilaisuuksia  yhdessä kaupungin tai muiden toimijoiden kanssa

Tapahtumat

Kaupunginjohtajan ja kumppanuuspöytien kevätkiertue

Tärskyt kaupunginjohtajan kanssa – koko perheen tapahtuma Salpausselän koululla ke 12.6. klo 17-19

Salpausselän koulun piha (sateen sattuessa koulun auditorio), Hämeenlinnantie 3 

Tervetuloa tapaamaan kaupunginjohtaja Niko Kyynäräistä sekä juttelemaan keskustan ja eteläisen alueen ajankohtaisista asioista.

Tapahtuma alkaa kaupunginjohtajan haastattelulla, jonka jälkeen kaupunginjohtaja on tavattavissa kahvikupposen ääressä. Kerro Pois! -kahveilla voit keskustella myös eteläisen ja keskustan kumppanuuspöytien jäsenten kanssa.

Kaupungin liikennesuunnittelu kertoo Mytäjäisten risteyksen alikulun remontista ja liikennevalojärjestelmän kehittämisestä. Osallistu koko perheen helppoon rastirataan ja anna palautetta Mytäjäisten alikulun uudistuksesta. Voit voittaa leffaliput kahdelle!

Liikenneturvan pyöräilyradalla pääset testaamaan omia pyöränhallintataitoja sekä kertaamaan pyöräilijän liikennesääntöjä. Oma pyörä ja kypärä mukaan. Lady Cronen upea jättisaippuakuplaesitys viihdyttää ja kutsuu mukaan kaiken ikäisiä kaupunkilaisia.

Kahvi- ja mehutarjoilu varattu 200 ensimmäiselle.

Tapahtuman aikataulu:

klo 17.00–17.05 tervetulosanat (katettu katsomo)
klo 17.05–17.30 kaupunginjohtajan haastattelu (katettu katsomo)
klo 17.30–17.50 Lady Cronen jättikuplashow (katettu katsomo)
klo 17.00–19.00 Liikenneturvan ajotaitorata ja keskustelu liikenneturva-asioista (Liikenneturvan piste)
klo 17.00–19.00 Kumppanuuspöytien toimintapiste: rastirata, katutaidetta katuliiduilla, arvontaa ja mehua/kahvia ja pullaa)

 

Kilometrikisa

Kumppanuuspöydät haastavat alueidensa asukkaat valtakunnalliseen Kilometrikisaan 1.5. alkaen. Leikkimielisessä kilpailussa mitellään siitä, mikä joukkue polkee eniten kilometrejä tai minuutteja syyskuun loppuun mennessä.

Kisaa käydään joukkueina pilke silmäkulmassa ja hymy huulilla toisia joukkueita vastaan. Tärkeintä on liikunnan ilo, yhdessä tekeminen ja ulkona liikkuminen. Luvassa on siis 153 päivää leikkimielistä kisailua, yhteisöllisyyttä ja kunnon kohentamista.

Ilmoittautuminen ja joukkue

Mikäli olet ollut kisassa aiemmin, sinulla on jo olemassa oleva käyttäjätunnus Kilometrikisaan. Voit kirjautua sillä järjestelmään ja liittyä olemassa olevaan joukkueeseen.

Jos olet mukana ensi kertaa, rekisteröidy ensin käyttäjäksi kilometrikisan sivuilla. Tämän jälkeen voit ilmoittautua joukkueeseen.

Joukkueiden nimet ja koodit

  • Lahden kaupunki, Pohjoinen: PohjoinenKK2024
  • Lahden kaupunki, Itäinen: ItäinenKK2024
  • Lahden kaupunki, Eteläinen: EteläinenKK2024
  • Lahden kaupunki, Keskusta: KeskustaKK2024
Kilometrikisan sivut

Poimintoja kumppanuuspöytien toiminnasta

  • Kumppanuuspöydät antavat lausuntoja suunnitteilla olevista asioista, ottavat kantaa ja tekevät aloitteita. Oheiseen taulukkoon on listattu kaikkien pöytien tekemät lausunnot, kannanotot, esitykset ja aloitteet meneillään olevalta toimintakaudelta.

    ALOITTEET JA ESITYKSET 2023-2024
    AjankohtaMuotoAiheKumppanuuspöytä
    30.3.2023esitysViranomaisvalvonnan tehostaminen Lahden pohjavesialueilla ja veden muodostumisalueilla maansiirtotöiden, rakennusurakoiden, teiden ja rataverkon hankkeiden sekä käytön osalta. kaikki kumppanuuspöydät
    6.10.2023aloiteSelvitystyö Kumiantien alueen kiinteistöjen käyttö- ja liittymistarpeesta vesi- ja viemärirunkolinjaan sekä jätevesikuormituksesta alueella.itäinen ja pohjoinen kumppanuuspöytä
    26.11.2023esitys/ vastineVastine kaupunkiympäristön vastaukseen Kuhilaankadun liikennejärjestelyiden ja Jalkarannan kenttäalueen kehittämiseeneteläinen kumppanuuspöytä
    15.12.2023aloiteEteläisen Liipolankadun pyöräliikenteen järjestelyjen muuttaminen välillä Ajokatu – Luhtikatu.eteläinen kumppanuuspöytä
    KANNANOTOT JA LAUSUNNOT 2023-2024
    AjankohtaMuotoAiheKumppanuuspöytä
    11.5.2023kannanottoAsemakaavamuutoksen luonnos A-2815 , joka koskee Möysän (16.) kaupunginosan Joutsaarenkuja 22 ja Suopursunpuistoakeskusta-alueen kumppanuuspöytä
    30.5.2023kannanottoTerveysliikuntasuunnittelija Lahteenkeskusta-alueen kumppanuuspöytä
    7.9.2023lausuntoAsemakaavanmuutoksen luonnos A-2906, joka koskee
    Renkomäen kaupunginosan (22.) korttelin 64 viereistä lähivirkistysaluetta (Kärkkäisen mainospyloni)
    eteläinen kumppanuuspöytä
    29.9.2023lausuntoAsemakaavan muutoksen luonnos A-2768 (Sammonkatu 8, Keski-Lahti) MRL 62§keskusta-alueen kumppanuuspöytä
    5.10.2023kannanottoLahden kumppanuuspöytien kannanotto Lahden kaupungin talousarviosta ja
    taloussuunnitelmasta 2023–2024
    kaikki kumppanuuspöydät
    5.10.2023kannanottoKannanotto kuntarajat ylittävästä
    kouluyhteistyöstä Lahden Mäkelä-Pyhäntaka-alueen ja Heinolan Vierumäen välillä
    itäinen ja pohjoinen kumppanuuspöytä
    25.10.2023lausuntoKeskustan alueen ilotulikiellon tarpeellisuudesta ja alueen rajauksestakeskusta-alueen kumppanuuspöytä
    9.11.2023lausuntoAsemakaavan ja asemakaavan muutos A-2873 (Pippon eteläosa, Kujala, Ämmälä)eteläinen kumppanuuspöytä
    30.11.2023lausuntoAsemakaavamuutoksen luonnoksesta A-2789, Niemi,
    Niemenkatu 16 osa ja 18 osa, vesi- ja katualueet (Polttimo, UPM)
    pohjoinen kumppanuuspöytä
    4.1.2024lausuntoasemakaavan muutos A-2680 Okeroistentie 1, Sopenkorpieteläinen kumppanuuspöytä
    15.1.2024lausuntoLahden seudun joukkoliikenteen palvelutasosuunnitelmakaikki kumppanuuspöydät
    18.1.2024kannanottoAvoimen varhaiskasvatuksen kerhotoiminnan lopettamineneteläinen kumppanuuspöytä
  • kuvituskuva

    Kumppanuuspöydät kohtaavat asukkaita, keskustelevat heidän kanssaan ja keräävät kaupunkilaisten mielipiteitä ja palautteita erityisesti Kerro Pois! -tilaisuuksissa. Niistä kerätyt ideat ja palautteet käsitellään kokouksissa ja viedään eteenpäin oikeille tahoille.

    Eteläinen

    • Kerro Pois! Metsäkankaalla 21.4.
    • Renkomäkipäivän Kerro Pois! Renkomäen monitoimitalo Auralla 9.5.
    • Onnin pihapäivän Kerro Pois! Liipolan monitoimitalo Onnilla 23.8.

    Itäinen

    • Kerro Pois! Kariston talvitapahtumassa 18.2.
    • Kerro Pois! Rakokiven kulttuuripuiston avajaisissa 9.5.
    • Kerro Pois! Nastolan markkinoilla 3.9.
    • Kerro Pois! Rakokiventien perusparannuksen asukastilaisuudessa 10.10.
    • Kerro Pois! Kariston Havurinteen leikkialueen avajaisissa 16.10.
    • Kerro Pois! Kirkonkylän joulutapahtumassa 2.12.

    Keskusta

    • Ystävänpäivän Kerro Pois! 14.2. torilla, yhteistyössä Inspis ry.
    • Pyöräilyviikon Kerro Pois! 5.5. kirjaston kahvilassa, yhteistyössä Lahden vammaisneuvosto.
    • Kerro Pois! Lahes Elos?! -tapahtumassa torilla 18.8, yhteistyössä nuorisopalvelut.
    • Kerro Pois! Asunnottomien yössä torilla 17.10. Asunnottomien yö järjestettiin LAB:n ja Salpauksen koordinoimana ja monen muun tahon kanssa yhteistyössä.

    Pohjoinen

    • Kerro Pois! Ahtialan nuokulla
    • Kerro Pois! Kumiantien 25-vuotisjuhlissa Luhtaanpirtillä 20.8., pohjoinen ja itäinen pöytä yhdessä
    • Kerro Pois! Energiahallin puurojuhlassa 9.12.

     

    Kerro Pois! -tilaisuuksia järjestettiin yhteensä 16 vuoden 2023 aikana. Kerro Pois! -tilaisuuksiin osallistui 2 626 asukasta.

  •  

    Kaikki kumppanuuspöydät   

    • järjestivät yhdessä nuorisopalvelujen kanssa 2COOL4PARTY -konsertin eli maksuttoman keikkaillan alle 18-vuotiaille Sibeliustalon Finlandia-klubilla 26.5. Konsertti tavoitti noin 250 nuorta eri puolilta Lahtea.
    • järjestivät omilla alueillaan ikäihmisten arkea piristävän tapahtuman: keskustan pöydän jäsenet ulkoilivat Betel-kodin asukkaiden kanssa, itäisellä alueella pelattiin yhdessä bingoa Linnunlaulussa, eteläisellä alueella Mainiokoti Kultakaaren asukkaat vietiin Puksu-juna-ajelulle.
    • osallistuivat Vanhustenviikon ikärikkaiden pop up -tapahtumaan Palvelutorilla 3.10.
    • järjestivät jo toista kertaa koko kaupungin yhteiset Lahen synttärit torilla 1.11.
    • osallistuivat torin Joulukylään 13.12.
    • tukivat lapsille ja nuorille suunnattua puistoruokailua Launeen perhepuistossa
    • olivat mukana Lahden yhdistysilloissa auttamalla pienryhmien keskustelujen fasilitoinnissa.

    Pohjoinen kumppanuuspöytä käynnisti uuden alueellisen tapahtumasarjan, puurojuhlat. Asukkaita kohdattiin joulupuuron ja glögin äärellä Seesta-Pyhäntaka-Mäkelä -alueella, Ahtialan seurantalolla, Mukkulan toimarilla sekä Energiahallin joulumarkkinoilla.

    Itäinen kumppanuuspöytä kokosi perinteisen Nastola-viikon tapahtumat toukokuussa ja osallistui Rakokiven joulunavaukseen.

    Eteläinen kumppanuuspöytä kohtasi lapsiperheitä Iloinen päivä Perhepuistossa -tapahtumassa toukokuussa.  Hyvän mielen joulukonsertteja eteläinen pöytä järjesti Mainiokoti Kultakaaressa, Marie-kodissa sekä Attendo Wellamossa joulukuussa.

     

    Kumppanuuspöytien muihin tapahtumiin osallistui n. 3 200 asukasta.

Kumppanuuspöytien jäsenet

Kumppanuuspöytiin haettiin keväällä 2023 kumppaneita alueen asukkaista sekä kullakin alueella toimivista järjestöistä, oppilaitoksista, yrityksistä, seurakunnista ja yhteisöistä.

 

  • Lahden pohjoisen kumppanuuspöydän jäsenistö vuosina 2023-2025

    Pohjoinen kumppanuuspöytä 2023-2025

    POHJOINEN KUMPPANUUSPÖYTÄ
    SähköpostiPuhelinnumero
    JÄSEN
    Rostedt Juhajuha.rostedt@lahti.fi040 510 9244
    Jokivirta Sirpasirpa.jokivirta@gmail.com040 723 9909
    Palo Pauliina050 049 6071
    Ikävalko Sarasara.ikavalko@gmail.com
    Antila Anneantila.anne@gmail.com
    Nihtilä Pasipasi.nihtila@pipola.com044 567 9384
    Niuranen Tiiatiia.niuranen@gmail.com
    Leivo Marko
    Taivalmäki Tia
    Salo Juho040 073 0887
    Suhonen Mikko040 0499348
    Toijanaho Anttiantti.toijanaho@gmail.com
    Rautavirta Timotimo.rautavirta@wipak.com050 313 1243
    Niinimäki Heli
    Etola Sarasara.etola@gmail.com
    VARAJÄSEN
    Lehtola Satusatu.lehtola@outlook.com040 535 0820
    Väänänen Eevaeevalovisa@gmail.com
    Alén Sari
    Barman Satusakrima@hotmail.com
    Säntti Eeva
    Himanen Johanna
    Ilmoniemi Merjaanneli@ilmoniemi.fi044 309 3001
    Toivonen Miikamiika.j.toivonen@gmail.com
    Mustonen Jukka

     

  • Lahden eteläisen kumppanuuspöydän jäsenistö 2023-2025

    Lahden eteläinen kumppanuuspöytä 2023-2025

    ETELÄINEN KUMPPANUUSPÖYTÄ
    SähköpostiPuhelinnumero
    JÄSEN
    Dyster Raijaraijadyster5@gmail.com040 755 9929
    Kuirinlahti Sarisari.kuirinlahti@evl.fi044 719 1216
    Laaksonen Sarisariatk@gmail.com
    Rautiainen Reetta
    Särmäkari Petrapetra.sarmakari@gmail.com
    Aro Essiessiaro1@gmail.com
    Lehtinen Suvi
    Salonen Reijoretsi.salonen@gmail.com045 110 3040
    Penkari Siiri
    Lehtiniemi Heikkiheikki.lehtiniemi@hl-heat.fi040 087 1611
    Elfving Juliaelfvingjulia@icloud.com045 843 0392
    Heininen-Reimi Tainatainaheir@gmail.com
    Kautonen Olliolli.kautonen@phnet.fi044 780 1243
    Altıngediz Efeefealtingediz@gmail.com
    Hietanen Heikkiheikki.hietanen@phnet.fi
    VARAJÄSEN
    Hyppölä Inga-Maijaingahyppola@gmail.com040 707 6151
    Kemppainen Hildahilda.kemppainen@evl.fi044 719 1242
    Hakala Tomi
    Norja Susanna
    Blomqvist Inga041 315 3124
    Kanerva Hanna040 551 9368
    Krouvi Juhajuha.krouvi@gmail.com045 168 4646
    Palvanen Taito
    Virta Mirjamirja12virta@gmail.com041 311 7867
    Paulamäki Ristoripahii54@gmail.com044 753 3922
    Tuominen Kaikai.tuominen@hotmail.fi
    Westergård Marika
    Kolehmainen Petrapetrakolehmainen@hotmail.com
    Ojanen Sannashanna.ojanen@gmail.com
  • Lahden itäisen kumppanuuspöydän jäsenistö vuosina 2023-2025

    Lahden itäinen kumppanuuspöytä 2023-2025

    ITÄINEN KUMPPANUUSPÖYTÄ
    SähköpostiPuhelinnumero
    JÄSEN
    Päivä Matiasmatias.paiva2003@gmail.com044 273 2738
    Grönroos Raunorauno1255@gmail.com040 079 8131
    Heinonen Jaana040 759 7714
    Lehtovirta Eijaeija.yrityskori@gmail.com040 727 5155
    Malm Villeville.malm@evl.fi
    Kavasvuo Kati
    Nuto Maritamarita.nuto@lahti.fi050 460 5058
    Suppi Merjamerja.suppi@phnet.fi
    Tiira Mattitiiramatti@gmail.com050 552 2640
    Mertaranta Pirjomertarantapirjo@gmail.com040 828 7478
    Koivunen Kirsi
    Tuominen Reijoretu.tuominen@gmail.com040 721 9203
    Falk Mikamika.falk@gmail.com050 597 0481
    Kuusela Harri
    Koli Tanjatanjaikoli@gmail.com
    VARAJÄSEN
    Tiira Pirjopirjo.tiira1@gmail.com050 369 9293
    Karmaa Mattiautoliittonastola@gmail.com
    Utela Leolut@luukku.com040 576 0865
    Töldsepp Lauri
    Tavi Sannatavisanna@gmail.com
    Ruuskanen Siskoanneli
    Helin Anittahelinanitta@gmail.com040 571 0780
    Vuontelo Jarkko
    Niemi Tuijatuija1anneliniemi@gmail.com
    Karjalainen Teemuteemu.karjalainen84@gmail.com045 864 4002
    Ahola Saara
    Salonen Risto
    Lukumies Mia
    Solsa Maria

     

  • Lahden keskusta-alueen kumppanuuspöydän jäsenistö vuosina 2023-2025

    Lahden keskustan kumppanuuspöydän jäsenistö 2023-2025

    KESKUSTAN KUMPPANUUSPÖYTÄ
    SähköpostiPuhelinnumero
    JÄSEN
    Jokinen Pirjopirjopipsa.jokinen@gmail.com
    Kyllinen Minnaminna.kylli@gmail.com
    Karjalainen Anne-Mariaanne-maria.karjalainen@dila.fi040 687 6678
    Koponen Markkumarkku.koponen@gmail.com
    Heinolainen Erpoerpoheinolainen@outlook.com
    Lindqvist Marko
    Kaikkonen Miisamiisa.kaikkonen@gmail.com
    Kurki Saskasaska.kurki@gmail.com
    Heikkinen Hannahanna.heikkinen@harjulan.fi050 563 0158
    Snåre Pekka040 569 3284
    Myllärinen Artoarto.myllarinen@gmail.com
    Lehtinen Eira
    Savolainen Matti050 594 3469
    Kirjavainen Päivipaivi.kirjavainen@finfamipaijathame.fi044 722 2903
    Unkuri Janimelupalvelu@gmail.com045 217 9100
    VARAJÄSEN
    Salomaa Marjukkamarjukka.salomaa@mll.fi050 464 2426
    Leppäkorpi Jaanaleppakorpijaana@gmail.com
    Vihma Päivipaivi.vihma@wellamo-opisto.fi050 398 5870
    Ranne Katriinakatriina.ranne@gmail.com
    Rusila Pekka
    Tuominen Ullaultsu@icloud.com
    Duncker Outi
    Tommola Niklas
    Tinnilä Susannasusanna.tinnila@letk.fi044 500 0604
    Hyvärinen Karikhyvarine@hotmail.com
    Toimi Petritoimipetri@gmail.com
    Kostiainen Rita
    Viljanen Timotimoviljane@gmail.com050 536 9355
    Sajalahti Silja silja.sajalahti@gmail.com
    Vihelmaa Raine

Usein kysyttyjä kysymyksiä

  • Kumppanuuspöytien toimikausi on kaksi vuotta. Kaupunginhallitus päätti (5.6.2023 § 209) kumppanuuspöytiin 15 jäsentä ja varajäsentä, jotka toimivat 31.5.2025 asti. Jäsenet valitsivat joukostaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Kumppanuuspöytien toimintaa järjestävät kaupungin koordinaattorit.

    Kumppanuuspöydät ovat muodoltaan toimikuntia. Pöydät kokoontuvat noin joka toinen kuukausi. Kokouksiin osallistumisesta maksetaan Lahden kaupungin noudattaman kokouspalkkiokäytännön mukainen korvaus.

    Kumppanuuspöytien kokouspäivät vuonna 2024:

    • ke 7.2. pohjoinen, keskusta
    • to 8.2. itä, etelä
    • ti 9.4. itä, etelä
    • to 11.4. pohjoinen keskusta
    • to 6.6. kaikki pöydät, talousarvioseminaari
    • ke 21.8. itä, etelä
    • to 22.8. pohjoinen, keskusta
    • ti 1.10. pohjoinen, keskusta
    • to 3.10. itä, etelä
    • ti 26.11. itä, etelä
    • to 28.11. pohjoinen, keskusta

    Kokousten lisäksi pöydät järjestävät mm. Kerro Pois! -tilaisuuksia, joissa keskustellaan asukkaiden kanssa ajankohtaisista asioista sekä osallistuvat ja järjestävät erilaisiin tapahtumia, tilaisuuksia ja toimintaa. Toiminta perustuu jäsenten vapaaehtoisuuteen ja aktiivisuuteen.

    Lahden kumppanuuspöytien toimintasuunnitelma 2023-2025

  • Kerro Pois! -tilaisuuksi järjestetään noin neljä kertaa vuodessa kaikilla alueilla, eli noin 12 tilaisuutta vuoden aikana eri puolilla kaupunkia. Kerro Pois! -tilaisuuksissa jutellaan asukkaiden kanssa ajankohtaisista asioista ja usein myös jostain erikseen sovitusta teemasta. Kerro Pois! -tilaisuuksia voidaan järjestää myös jonkin toisen tapahtuman yhteydessä.

    Kerro Pois! -tilaisuuksien palvelupauksessa lupaamme, että

    • emme vain kuule, vaan kuuntelemme aidosti.
    • käsittelemme osallistumisen tuloksia ja aineistoa vastuullisesti sekä anonyymisti.
    • kerätty tieto kootaan ja käsitellään kumppanuuspöydässä.
    • kumppanuuspöydät päättävät, miten saatua tietoa hyödynnetään jatkossa.
    • kerätty tieto välitetään eteenpäin oikealle henkilölle sekä kaupungin yksikölle ja tarvittaessa julkaistaan niin, että sitä voidaan käyttää eri tarkoituksiin.
    • seuraamme tilaisuuksien laatua ja osallistumisen vaikuttavuutta.
  • Kumppanuuspöytä voi halutessaan toimia kumppanina paikallisissa tapahtumissa osallistuen tapahtumaan tai sen järjestämiskustannuksiin tai muutoin kumppanuuspöydän toimintatavoitteiden edistämiseen. Kumppanuuspöydillä ei ole mahdollisuutta myöntää avustuksia yhteisöille, mutta niillä on toimintarahaa alueellisen vireyden ja hyvinvoinnin edistämiseksi. Kumppanuuspöydän osallistumiseen ja toimintarahan käytön suuruuteen vaikuttaa alueellisten tapahtumien ja toiminnan laajuus, vaikuttavuus ja tarkoitus.

    Toimintarahojen käyttö ja osallistuminen arvioidaan aina tapauskohtaisesti.

    Kumppanuuspöytien tuki ja kumppanuusasioissa yhteyttä kyseisen kumppanuuspöydän koordinaattoriin.

  • Kumppanuuspöytiin voi hakea jäseneksi kaikki 13-vuotta täyttäneet eri taustaiset lahtelaiset, jotka ovat kiinnostuneet edistämään asukkaiden vaikuttamismahdollisuuksia ja yhteisöllisyyttä. Kumppanuuspöytiin toivotaan kaiken ikäisiä ja eri puolilla kaupunkia asuvia asukkaita mukaan. Yhteistyökykyisyys ja mahdollisuus osallistua yhteiseen toimintaan on tärkeää.

    Kumppanuuspöytiin voi hakea myös jonkin yhteisön, yhdistyksen, seurakunnan, oppilaitoksen tai yrityksen edustajana. Paikat ovat kuitenkin aina henkilökohtaisia. Myös luottamushenkilöt voivat hakea oman asuinalueensa kumppanuuspöytään.

    Haku suoritetaan sähköisellä hakukaavakkeella. Meneillään olevan kauden valintakriteerit olivat olleet ikäjakauma, sukupuolijakauma, asuinalueiden edustavuus sekä toimijajoukon monipuolisuus.

    Kumppanuuspöytien jäsenet valitaan kahdeksi vuodeksi kerrallaan. Myös edellisen kauden jäsenillä oli mahdollisuus hakea uudestaan mukaan. Seuraava jäsenhaku järjestetään keväällä 2025.

Kumppanuuspöytien muistiot 2021-2023

Yhteystiedot