Hyppää sisältöön

Kaupunginhallitus

Kaupunginhallitus johtaa kaupungin hallintoa, valmistelee kaupunginvaltuustossa käsiteltävät asiat ja huolehtii valtuuston päätösten täytäntöönpanosta sekä valvoo kaupungin etua ja edustaa kaupunkia.

Osa kaupunginhallituksen työstä organisoidaan kahteen jaostoon, jotka ovat elinvoima- ja työllisyysjaosto ja konserni- ja tilajaosto.

Kaupunginhallituksen syksyn 2021 kokouspäivät ovat 23.8., 30.8., 13.9., 20.9., 4.10., 11.10., 1.11. (TA), 2.11. (TA), 3.11. (TA varapäivä), 8.11., 15.11., 22.11., 7.12. ja 13.12.2021.

Sirkku Hildén (SDP) puheenjohtaja, sirkku.hilden(at)lahti.fi,  p. 050 3272691

Kalle Aaltonen (Pro Lahti) I varapuheenjohtaja, kalleaa(at)gmail.com

Mira Nieminen (PS) II varapuheenjohtaja, mira.a.nieminen(at)gmail.com

Milla Bruneau (KOK) III varapuheenjohtaja, milla.bruneau(at)lh.lahti.fi, p. 0400 408 951

Minna Lampinen (SDP) minna.lampinen(at)lh.lahti.fi, p. 044 554 6414

Erkki Nieminen (SDP) erkki.nieminen(at)lh.lahti.fi, p. 0400 842 323

Toni Putula (KOK) toni.putula(at)gmail.com

Jorma Ratia (PS) jorma.ratia(at)ratia.fi, p. 044 716 1215

Jouni Kaikkonen (VIHR) jounikaikkonen(at)hotmail.com, p. 040 140 4601

Martti Talja (KESK) martti.t(at)talja.net, p. 044 977 5599

Jaostot

  • Kaupunginhallituksen jaosto vastaa mm. yleiskaavasta, elinkeinopolitiikasta ja koko alueen elinvoimasta erityiskysymyksinään uuden kunnan osakeskukset, maaseutualue ja maaseudun elinkeinot.

    Elinvoima- ja työllisyysjaoston kokoonpano

     

  • Kaupunginhallituksen jaostolla on vastuu konserniohjauksesta ja tila-asioista sekä konsernitasolla että kunnan omien kiinteistöjen tasolla.

    Konserni- ja tilajaoston kokoonpano