Hyppää sisältöön

Nuorten kesätyösetelit hakuun 30. maaliskuuta

Lahden kaupunki varautuu jakamaan enintään 600 kesätyöseteliä vuosina 2005–2007 syntyneille lahtelaisille nuorille.

Vuosina 2005–2007 syntyneet lahtelaiset nuoret voivat hakea sähköisesti linkin kautta kesätyöseteliä. Linkki hakemiseen aukeaa keskiviikkona 30.3. klo 15.00. Setelit jaetaan ilmoittautumisjärjestyksen mukaan ja ne toimitetaan ehdot täyttäville nuorille postitse noin viikon kuluessa.

Kesätyösetelin avulla pyritään helpottamaan nuoren omatoimista työllistymistä kesäsesongin aikana. Setelin avulla voi työllistyä yksityiseen yritykseen, yhdistykseen, seurakunnalle, säätiölle, kunnalle, kuntayhtymään tai valtiolle (pl. Lahden kaupunki, Lahden kaupungin konserniyhtiöt ja Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymä).

Lisätietoa kesätyöseteleistä.

Kokeile liikeideaasi kesäyrittäjänä

Kaupunki tukee lahtelaisia koululaisia ja opiskelijoita tänä kesänä yrittäjyyteen yhteistyössä Lahden 4H-yhdistyksen kanssa. Kohderyhmänä ovat kaikki lahtelaiset 13–28-vuotiaat koululaiset ja opiskelijat, jotka haluavat testata omaa liikeideaansa käytännössä. Kesäyrittäjyyden tavoitteena on tarjota nuorille kokemuksia yrittäjyydestä. 

Kaupunki tukee kesäyrittäjiä 300 euron kesäyrityssetelillä. Mukaan valituille nuorille järjestetään 4H-yrityskurssi huhtikuussa 2022. 

Voit ryhtyä kesäyrittäjäksi ja saada kesäyrityssetelin, jos 

  • kotikuntasi on Lahti
  • olet 13–28-vuotias koululainen tai opiskelija 
  • täytät hakemuksen Kesäyrittäjäksi vuonna 2022 maanantaihin 4.4.2022 mennessä osoitteessa Kesäyrittäjyys 2022 | Lahden 4H-yhdistys ry 
  • tulet hakemuksesi perusteella valituksi kesäyrittäjäksi 
  • osallistut Lahden 4H-yhdistyksen koulutukseen ja raportoit yrityksen toiminnasta saatujen ohjeiden mukaan. 

Lisätietoa kesäyrittäjyydestä