Hyppää sisältöön

Esiopetus

Lahti kaksivuotiseen esiopetuskokeiluun

Lahti on valittu mukaan valtakunnalliseen kaksivuotisen esiopetuksen kokeiluun. Kokeilu kohdistuu vuonna 2016 ja 2017 syntyneisiin lapsiin ja se toteutetaan elokuusta 2021 toukokuun 2024 loppuun.

Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilu auttaa vahvistamaan varhaiskasvatuksen laatua ja tasa-arvo. Kokeilulla saadaan tietoa sen vaikutuksista lasten kehitys- ja oppimisedellytyksiin, sosiaalisiin taitoihin sekä terveen itsetunnon muodostumiseen.

Kokeiluun osallistuvista lapsista muodostuu kokeilurekisteri, johon kirjataan kokeiluun osallistuvien lasten ja verrokkiryhmän lasten henkilötietoja opetus- ja kulttuuriministeriön tutkimusta varten.

Kokeilussa noudatetaan kaksivuotisen esiopetuksen opetussuunnitelmaa.

Lapsen oikeus maksuttomaan esiopetukseen

Lapsella on oikeus maksuttomaan esiopetukseen

  • vuotta ennen oppivelvollisuuden alkamista eli sinä vuonna, kun lapsi täyttää kuusi vuotta tai
  • sinä vuonna, kun lapsi täyttää seitsemän vuotta, jos hän on aloittamassa koulunkäyntiä vuotta myöhemmin.
  • sairautensa tai vammansa vuoksi pidennetyn oppivelvollisuuden piirissä olevalla lapsella sinä vuonna, kun hän täyttää viisi vuotta
  • Jos lapsi aloittaa koulunkäynnin vuotta säädettyä myöhemmin, hänellä on oikeus saada esiopetusta myös oppivelvollisuuden alkamisvuonna 6-vuotiaana.

Tältä sivulta löytyy alueittain lista niistä kunnallisista päiväkodeista, joissa järjestetään esiopetusta toimintakautena 2021-2022. Lahden kaupunki on jaettu kolmeen alueeseen: pohjoinen, eteläinen ja itäinen alue. Lähtökohtaisesti esiopetuspaikkaa haetaan oman oppilaaksiottoalueen päiväkotiin, josta on sitten jatkumo oman alueen lähikouluun.

Lahdessa järjestetään myös ruotsinkielistä esiopetusta ruotsia äidinkielenä puhuville lapsille, ruotsinkielistä kielikylpyesiopetusta sekä englanninkielistä esiopetusta. Ruotsinkielistä esiopetusta järjestetään Lahden ruotsinkielisessä koulussa (Svenska skolan) ja englanninkielistä esiopetusta Tiirismaan peruskoulun yhteydessä. Ruotsinkieliseen ja englanninkieliseen esiopetukseen haetaan koulujen haun yhteydessä.

Esiopetusryhmän perustaminen edellyttää, että ryhmässä on vähintään 13 lasta. Ilta-, viikonloppu- ja vuoro- sekä erityisryhmissä ryhmäkoko voi tarvittaessa olla pienempi.

Esiopetuksen järjestämispaikat tarkentuvat lukuvuosittain ja alueellisesti päiväkotien palveluverkkoon liittyvien ratkaisujen sekä perusopetuksen kanssa tehtävän yhteissuunnittelun perusteella.

Esiopetukseen ilmoittautuminen
  • Oppilaalla on oikeus maksuttomaan kuljetukseen

    • jos matka kotoa esiopetukseen on viittä kilometriä pidempi tai
    • kun oppilaan ikä ja muut olosuhteet huomioon ottaen matka muodostuu oppilaalle liian vaikeaksi, rasittavaksi tai vaaralliseksi.

    Maksuttoman kuljetuksen vaihtoehtona on oppilaan kuljettamista tai saattamista varten myönnettävä riittävä avustus (perusopetuslain 32 §).

    Esiopetuksen kuljetushakemus

Esiopetusta tarjoavat päiväkodit- Pohjoinen alue

  • Bussiyhteydet: 2, 8H.

    Päiväkoti sijaitsee keskeisellä paikalla Ahtialan alueella Vanhan Ahtialantien ja Alasenkadun risteyksessä.

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kivisillankatu 2, 15300 Lahti

    Kaisa Tynkkynen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985780

    Kaisa.Tynkkynen@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: Herramanni 2, 3 ja 8H. Kunnasmanni 2 ja 3.

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Roopenkatu 1, 15300 Lahti

    Terhi Kilponen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985783

    Terhi.Kilponen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 2 ja 3

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Päivänsäteenkatu 1, 15320 Lahti

    Päivi Simola

    Päiväkodin johtaja

    p.+358444164064

    Paivi.Simola@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kukonaronkatu 19, 15320 Lahti

    Paavali Pipatti

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503987829

    Paavali.Pipatti@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 31, 32

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Huvikatu 2 A, 15240 Lahti

    Sirpa Tiihonen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503436556

    Sirpa.Tiihonen@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Heinlammintie 80, 15230 Lahti

    Jonna Tuominen

    Varhaiskasvatuksen opettaja

    p.+358503985483

    Jonna.Tuominen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 17 (Ruoriniemenkadulle), 21 (Niemenkadulle)

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Pursimiehenkatu 5, 15140 Lahti

    Maarit Raitala

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985475

    Maarit.Raitala@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 21, 31, 32

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Lippokatu 1, 15240 Lahti

    Minna Ryyppö

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985796

    Minna.Ryyppo@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

Esiopetusta tarjoavat päiväkodit – Eteläinen alue

  • Bussiyhteydet: 1, 1K, 1R

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Sarvikuja 1, 15950 Lahti

    Ritva Pekonen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985786

    Ritva.Pekonen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 3S, 4, 4C, 8, 11, 35 ja 87

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Sykekatu 4, 15850 Lahti

    Josefiina Marola

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985479

    Josefiina.Marola@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 5

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Suitsikatu 10, 15830 Lahti

    Tuija Savela

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985474

    Tuija.Savela@lahti.fi

    Taru Kuiri

    Päiväkodin johtaja

    p.+358444820858

    Taru.Kuiri@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 21

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Uotilankatu 6, 15840 Lahti

    Minna Metsäkangas

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985792

    Minna.Metsakangas@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 2, 12

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kasarmikatu 10, 15700 Lahti

    Päivi Hämäläinen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985782

    Paivi.H.Hamalainen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kerinkalliokatu 6, 15100 Lahti

    Petri Salminen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985478

    Petri.Salminen@lahti.fi

    Aukioloajat

    24 h

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 31, 1, 7, 16

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Orvokkitie 23, 15610 Lahti

    Satu Kykkänen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985477

    Satu.Kykkanen@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00–23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 1

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ostoskatu 3, 15500 Lahti

    Marianne Isola

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503987618

    Marianne.Isola@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 88/89

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Lakkitehtaantie 3, 15680 Lahti

    Marja-Liisa Pesonen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503987632

    Marja-Liisa.Pesonen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ajokatu 167, 15610 Lahti

    Mira Lehtinen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985484

    Mira.Lehtinen@lahti.fi

    Johanna Lamminpää

    Päiväkodin johtaja

    p.+358444820567

    Johanna.Lamminpaa@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

Esiopetusta tarjoavat päiväkodit – Itäinen alue

  • Bussiyhteydet: 32

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Heikinkatu 7, 15100 Lahti

    Sari Launiainen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503836442

    Sari.Launiainen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Laaksokatu 6, 15140 Lahti

    Aija Marola

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985473

    Aija.Marola@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 2, 3, 7, 11, 16, 17

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Mutkakatu 7, 15150 Lahti

    Jaana Siikanen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985789

    Jaana.Siikanen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: Kaikki keskustaan tulevat vuorot.

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Työmiehenkatu 1, 15140 Lahti

    Minna Halme

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985476

    Minna.Halme@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Salonaukio 1, 15170 Lahti

    Marja-Leena Ihalainen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985795

    Marja-Leena.Ihalainen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Villa Piiparin päiväkoti toimii 3 eri osoitteessa, lue lisää päiväkodin omalta sivulta.

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kymintie 33, 15140 Lahti

    Maija Turja-Harjula

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985798

    Maija.Turja-Harjula@lahti.fi

    Eija Rantanen

    Varhaiskasvatuksen opettaja

    p.+358444820581

    Eija.Rantanen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 7

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Karistonkatu 213, 15160 Lahti

    Marita Tuononen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985793

    Marita.Tuononen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 4, 4C, 4R

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Toritie 6, 15550 Lahti

    Eveliina Mykrä

    Päiväkodin johtaja

    p.+358405927733

    Eveliina.Mykra@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 4

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Rahikantie 3, 15560 Nastola

    Susanna Kankaanpää

    Päiväkodin johtaja

    p.+358400590115

    Susanna.Kankaanpaa@lahti.fi

    Aukioloajat

    24 t

    Näytä kartalla

  • Villähteen päiväkodin 2 ryhmää toimivat Villähteen koulun yhteydessä, osoitteessa Kankaantie 5.

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kalevantie 1, 15540 Villähde

    Hanna Talvisalmi

    Päiväkodin johtaja

    p.+358447698639

    Hanna.Talvisalmi@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet 12, 5

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Viherlaaksontie 30, 15200 Lahti

    Terhi Kilponen

    Päiväkodin johtaja

    p.+358503985783

    Terhi.Kilponen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 4

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Rekitie 2, 15540 Villähde

    Postiosoite: Villähteentie 506, 15540 Villähde

    Henriikka Winqvist

    Päiväkodin johtaja

    p.+358444164710

    Henriikka.Winqvist@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

Yhteystiedot