Hyppää sisältöön

Päiväkodit

​Lahden kaupungin päiväkodit tarjoavat osa- ja kokoaikaista varhaiskasvatusta, esiopetusta sekä vuoro- ja iltahoitoa alle kouluikäisille lapsille. Erityistä tukea tarvitseville lapsille järjestetään erityisvarhaiskasvatusta.

Ilta- ja vuorohoitoa tarjoavat päiväkodit palvelevat niitä perheitä, joilla on työstä tai opiskeluista johtuvaa säännöllistä tarvetta ilta-, yö -tai viikonloppuhoidolle. Tarve katsotaan säännölliseksi, jos iltaisin, yöllä tai viikonloppuina tarvitaan varhaiskasvatusta keskimäärin neljänä päivänä kuukaudessa kolmen kuukauden jaksolla. Jos tarve on vähäistä, lapsen varhaiskasvatus järjestetään tavallisessa päiväkodissa tai perhepäivähoidossa ja vuorohoito tarvittaessa vuoropäiväkodissa.

Huoltaja toimittaa varhaiskasvatuspaikkahakemuksen liitteenä todistuksen ilta-, viikonloppu- tai vuorotyöstä tai opiskelusta. Täytettävä todistuslomakepohja löytyy tämän sivun liitteistä.

Pohjoinen alue

  • Bussiyhteydet: 2, 8H.

    Päiväkoti sijaitsee keskeisellä paikalla Ahtialan alueella Vanhan Ahtialantien ja Alasenkadun risteyksessä.

    Tutustu Ahtialan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kivisillankatu 2, 15300 Lahti

    Eveliina Mykrä

    p.+358503985780

    Eveliina.Mykra@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: Herramanni 2, 3 ja 8H. Kunnasmanni 2 ja 3.

    Tutustu Herrasmannin päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Roopenkatu 1, 15300 Lahti

    Terhi Kilponen

    p.+358503985783

    Terhi.Kilponen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 31, 32

    Tutustu Kilpiäisten päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Huvikatu 2 A, 15240 Lahti

    Sirpa Tiihonen

    p.+358503436556

    Sirpa.Tiihonen@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kytölän päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Heinlammintie 80, 15230 Lahti

    Jonna Tuominen

    p.+358503985483

    Jonna.Tuominen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Tutustu Leikkituvan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kukonaronkatu 19, 15320 Lahti

    Paavali Pipatti

    p.+358503987829

    Paavali.Pipatti@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 21, 31, 32

    Tutustu Mukkulan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Lippokatu 1, 15240 Lahti

    Minna Ryyppö

    p.+358503985796

    Minna.Ryyppo@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 17 (Ruoriniemenkadulle), 21 (Niemenkadulle)

    Tutustu Ruoriniemen päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Pursimiehenkatu 5, 15140 Lahti

    Maarit Raitala

    p.+358503985475

    Maarit.Raitala@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 2 ja 3

    Tutustu Sipuran päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Päivänsäteenkatu 1, 15320 Lahti

    Päivi Simola

    p.+358444164064

    Paivi.Simola@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

Itäinen alue

  • Bussiyhteydet: 32

    Tutustu Asemantaustan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Heikinkatu 7, 15100 Lahti

    Sari Launiainen

    p.+358503836442

    Sari.Launiainen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 4

    Tutustu Aurinkorinteen päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Rahikantie 3, 15560 Nastola

    Susanna Kankaanpää

    p.+358400590115

    Susanna.Kankaanpaa@lahti.fi

    Aukioloajat

    24 t

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 4

    Tutustu Erstan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Rekitie 2, 15540 Villähde

    Postiosoite: Villähteentie 506, 15540 Villähde

    Henriikka Winqvist

    p.+358444164710

    Henriikka.Winqvist@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Tutustu Humpulan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Laaksokatu 6, 15140 Lahti

    Aija Marola

    p.+358503985473

    Aija.Marola@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 7

    Tutustu Kariston päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Karistonkatu 213, 15160 Lahti

    Marita Tuononen

    p.+358503985793

    Marita.Tuononen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 2, 3, 7, 11, 16, 17

    Tutustu Möysän päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Mutkakatu 7, 15150 Lahti

    Jaana Siikanen

    p.+358503985789

    Jaana.Siikanen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: Kaikki keskustaan tulevat vuorot.

    Tutustu Paavolan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Työmiehenkatu 1, 15140 Lahti

    Minna Halme

    p.+358503985476

    Minna.Halme@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 4, 4C, 4R

    Tutustu Rakokiven päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Rapparintie 5, 15550 Nastola

    Anna-Kaarina Veini

    p.+358405927733

    Anna-Kaarina.Veini@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Tutustu Tenava-Tonttilan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Salonaukio 1, 15170 Lahti

    Marja-Leena Ihalainen

    p.+358503985795

    Marja-Leena.Ihalainen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet 12, 5

    Tutustu Viherlaakson päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Viherlaaksontie 30, 15200 Lahti

    Jarkko Linnavirta

    p.0503985797

    Jarkko.Linnavirta@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Villähteen päiväkodin 2 ryhmää toimivat Villähteen koulun yhteydessä, osoitteessa Kankaantie 5.

    Tutustu Villähteen päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kalevantie 1, 15540 Villähde

    Hanna Talvisalmi

    p.+358447698639

    Hanna.Talvisalmi@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Villa Piiparin päiväkoti toimii 3 eri osoitteessa, lue lisää päiväkodin omalta sivulta.

    Villa Piiparin päiväkoti

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kymintie 33, 15140 Lahti

    Maija Turja-Harjula

    p.+358503985798

    Maija.Turja-Harjula@lahti.fi

    Eija Rantanen

    p.+358444820581

    Eija.Rantanen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

Eteläinen alue

  • Bussiyhteydet: 2, 12

    Tutustu Hennalan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kasarmikatu 10, 15700 Lahti

    Päivi Hämäläinen

    p.+358503985782

    Paivi.H.Hamalainen@lahti.fi

    Pirjo Häggqvist

    p.+358447161988

    Pirjo.Haggqvist@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 1, 1K, 1R

    Tutustu Jalkarannan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Sarvikuja 1, 15950 Lahti

    Ritva Pekonen

    p.+358503985786

    Ritva.Pekonen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kaarikadun päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kerinkalliokatu 6, 15100 Lahti

    Petri Salminen

    p.+358503985478

    Petri.Salminen@lahti.fi

    Aukioloajat

    24 h

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 3S, 4, 4C, 8, 11, 35 ja 87

    Tutustu Kanervan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Sykekatu 4, 15850 Lahti

    Josefiina Marola

    p.+358503985479

    Josefiina.Marola@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00-23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 31, 1, 7, 16

    Tutustu Launeen päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ajokatu 168, 15610 Lahti

    Satu Kykkänen

    p.+358503985477

    Satu.Kykkanen@lahti.fi

    Aukioloajat

    5.00–23.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 1

    Tutustu Liipolan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ostoskatu 3, 15500 Lahti

    Marianne Isola

    p.+358503987618

    Marianne.Isola@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Tutustu Lähteen päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ajokatu 167, 15610 Lahti

    Mira Lehtinen

    p.+358503985484

    Mira.Lehtinen@lahti.fi

    Johanna Lamminpää

    p.+358444820567

    Johanna.Lamminpaa@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 5

    Tutustu Metsäkankaan päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Suitsikatu 10, 15830 Lahti

    Tuija Savela

    p.+358503985474

    Tuija.Savela@lahti.fi

    Taru Kuiri

    p.+358444820858

    Taru.Kuiri@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 5, 21

    Tutustu Palokunnantien päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Palokunnantie 3, 15800 Lahti

    Anu Nieminen

    p.+358503985790

    Anu.Nieminen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 88/89

    Tutustu Renkomäen päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Lakkitehtaantie 3, 15680 Lahti

    Marja-Liisa Pesonen

    p.+358503987632

    Marja-Liisa.Pesonen@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

  • Bussiyhteydet: 21

    Tutustu Riihelän päiväkotiin

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Uotilankatu 6, 15840 Lahti

    Minna Metsäkangas

    p.+358503985792

    Minna.Metsakangas@lahti.fi

    Aukioloajat

    6.00-18.00

    Näytä kartalla

Kyselyt varhaiskasvatuspaikoista ja hakutilanteesta

Varhaiskasvatuksen aluekoordinaattorit