Hyppää sisältöön

Koulut

Lahden kaupungissa on 25 peruskoulua, joihin sisältyy ruotsinkielinen koulu, kaksikielinen opetus suomi-englanti sekä kielikylpyopetuksena suomi-ruotsi, Ali-Juhakkalan erityiskoulu ja Kanervikon sairaalakoulu.

Lahden perusopetus on jaettu kolmeen alueeseen: pohjoinen, itäinen, eteläinen. Kullakin alueella koulut muodostavat koulupolun, jossa opetus 1-6 -luokkien alakoulusta jatkuu alueen 7-9 -luokkien yläkouluun tai yhtenäiskouluun.

Oppilaan opiskelu jatkuu pääsääntöisesti oman alueen koulussa, paitsi jos oppilas

Pohjoinen alue

  • Tutustu Ahtialan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Purorinteenkatu 4, 15230 Lahti

    044 416 3337

    ahtialan.koulu@lahti.fi

    Ari Anttila

    p.+358505597844

    Ari.Anttila@lahti.fi

    Timo Laine

    p.+358503879656

    Timo.Laine@lahti.fi

    Elina Soininen

    p.+358444163337

    Elina.Soininen@lahti.fi

    Heli Kaskinen

    p.+358505184491

    Heli.Kaskinen@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kivimaan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Lahdenkatu 62, 15210 Lahti

    050 398 5109

    kivimaan.koulu@lahti.fi

    Tuula Herkepeus

    p.+358505180133

    Tuula.Herkepeus@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kunnaksen kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Opinkatu 4, 15340 Lahti

    050 311 1610

    kunnaksen.koulu@lahti.fi

    Maritta Turunen

    p.+358505391687

    Maritta.Turunen@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Mukkulan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Tuhtokatu 2, 15240 Lahti

    050 559 7808

    mukkulan.koulu@lahti.fi

    Hanna Saarinen

    p.+358444826292

    Hanna.Saarinen@lahti.fi

    Niina Kettunen

    p.+358503836511

    Niina.Kettunen@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Myllypohjan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Vanha Ahtialantie 93, 15300 Lahti

    050 311 1610, 03 756 1176

    myllypohjan.koulu@lahti.fi

    Reetta Ahokas

    p.+358505180292

    Reetta.Ahokas@lahti.fi

    Näytä kartalla

Itäinen alue

  • Tutustu Erstan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kärrytie 7, 15540 Villähde

    044 790 9318

    erstan.koulu@lahti.fi

    Riikka Solkio

    p.+358400545248

    Riikka.Solkio@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Harjun kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Vuorikatu 29, 15110 Lahti

    044 416 2819

    harjun.koulu@lahti.fi

    Petri Kutinlahti

    Petri.Kutinlahti@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kariston kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Karistonkatu 213, 15160 Lahti

    044 716 1602

    kariston.koulu@lahti.fi

    Tiina Marttinen

    p.+358447161085

    Tiina.Marttinen@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kirkonkylän kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Hoitokodintie 1, 15560 Nastola

    040 725 4634

    kirkonkylan.koulu@lahti.fi

    Hanna Alava

    p.+358407254634

    Hanna.Alava@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kukkasen kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ylätie 3, 15560 Nastola

    044 790 9357

    kukkasen.koulu@lahti.fi

    Sanna Ainola

    p.+358408203330

    Sanna.Ainola@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Lahden ruotsinkieliseen kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Leantie 2a, 15100 Lahti

    050 311 1640

    ruotsinkielinen.koulu@lahti.fi

    Karin Ihalainen

    p.+358503111640

    Karin.Ihalainen@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Lotilan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Vuoksenkatu 9, 15100 Lahti

    044 482 0584

    lotilan.koulu@lahti.fi

    Mia Kiiski

    p.+358503879754

    Mia.Kiiski@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Möysän kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Hiljankuja 6, 15150 Lahti

    044 790 9382

    moysan.koulu@lahti.fi

    Kaisa Tukia

    p.+358444163289

    Kaisa.Tukia@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Rakokiven kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Rakokiventie 2, 15550 Nastola

    044 790 9382

    rakokiven.koulu@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Villähteen kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kankaantie 5, 15540 Villähde

    044 716 1602

    villahteen.koulu@lahti.fi

    Pirjo Tenhu

    p.+358407661664

    Pirjo.Tenhu@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Tiirismaan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ursankatu 2, 15100 Lahti

    044 416 2845

    tiirismaan.koulu@lahti.fi

    Kari Turpeinen

    p.+358505597846

    Kari.Turpeinen@lahti.fi

    Karoliina Lukkarinen

    p.+358444163286

    karoliina.lukkarinen2@lahti.fi

    Pekka Niiranen

    p.+358503836524

    Pekka.Niiranen@lahti.fi

    Sanna Remes

    p.+358444162845

    Sanna.Remes@lahti.fi

    Näytä kartalla

Eteläinen alue

  • Tutustu Jalkarannan kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Sarvikuja 1, 15950 Lahti

    044 416 3261

    jalkarannan.koulu@lahti.fi

    Anu Kauppinen

    p.+358503985330

    Anu.Kauppinen@lahti.fi

    Arto Veijola

    p.+358447161058

    Arto.Veijola@lahti.fi

    Kaisa Miettunen

    p.+358444163261

    Kaisa.Miettunen@lahti.fi

    Jari Prittinen

    p.+358444164365

    Jari.Prittinen@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kanervikon kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Hoitajankatu 3 C, 15850 Lahti

    03 819 2300

    kanervikon.koulu@lahti.fi

    Anne Lindholm

    p.+358505597950

    Anne.Lindholm@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Kasakkamäen kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Sävelkatu 2, 15810 Lahti

    044 416 2838

    kasakkamaen.koulu@lahti.fi

    Lotta Hagström

    p.+358503985016

    Lotta.Hagstrom@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Kärpäsen koulu

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Kasakkamäentie 1, 15800 Lahti

    044 716 1314

    karpasen.koulu@lahti.fi

    Ari Pippuri

    p.+358505597847

    Ari.Pippuri@lahti.fi

    Timo Aho

    p.+358503879636

    Timo.Aho@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Lähteen kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Ajokatu 167, 15610 Lahti

    044 416 2824

    launeen.koulu@lahti.fi

    Esko Taipale

    p.+358505597807

    Esko.Taipale@lahti.fi

    Jukka Manninen

    p.+358503879719

    Jukka.Manninen@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Länsiharjun kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Helsingintie 52, 15700 Lahti

    044 416 4610

    lansiharjun.koulu@lahti.fi

    Timo Helle

    p.+358505391683

    Timo.Helle@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Renkomäen kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Orimattilankatu 93, 15680 Lahti

    0503111701

    renkomaen.koulu@lahti.fi

    Karoliina Mäkelä

    p.+358503879726

    Karoliina.Makela@lahti.fi

    Näytä kartalla

  • Tutustu Salpausselän kouluun

    Yhteystiedot

    Käyntiosoite: Hämeenlinnantie 3

    044 716 1703 (ma-ti), 044 416 2838 (ke-pe)

    salpausselan.koulu@lahti.fi

    Markku Karjalainen

    p.+358505597976

    Markku.Karjalainen@lahti.fi

    Pirjo Sirviö

    p.+358503985180

    Pirjo.Sirvio@lahti.fi

    Näytä kartalla

Yhteystiedot