Hyppää sisältöön
Kärpäsen peruskoulu

Kärpäsen koulu

Kärpäsen koulu on 1. – 9. luokkien yhtenäiskoulu, jossa on myös esiopetusryhmä. Oppilaita Kärpäsessä on lähes 600, opettajia reilu 40, osa opettajista on yhteisiä muiden koulujen kanssa. Koulunkäynnin ohjaajia koulussa työskentelee 19.

Kärpäsen koulu toimii peruskorjatussa toimipisteessä.

Kärpäsen peruskoulu on yksi Lahden monimuotoisimpia kouluja. Meillä on yleisopetusta, esiopetusta, alueellisia erityisen tuen pienryhmiä sekä maahanmuuttajien valmistavaa opetusta. Tämä antaa oppilaille mitä parhaimmat puitteet opiskella ja kasvaa ympäristössä, jossa totutaan ja opitaan erilaisuuteen, ottamaan huomioon niin kehittyvä yhteiskunta kuin sen monimuotoisuuskin. Oma koulunuorisotyöntekijämme toimii tiivisti koulun oppilaiden arjessa mukana.

Meille tärkeitä asioita ovat hyvät tavat, toisen kunnioittaminen ja hyvä me-henki, joiden eteen koulussamme tehdään töitä.

Kärpäsen koulussa on mahdollista valita yläluokilla 7. – 9. kuvataiteen painotettua opetusta.

  • Kärpäsen koulussa vuonna 2019 ja sen jälkeen ensimmäisellä luokalla aloittaneet oppilaat voivat valita kolmannelta luokalta alkavana A2-kielenä espanjan, ruotsin tai kiinan. Espanjan opetus järjestetään yhteistyössä Jalkarannan ja Kärpäsen koulujen kanssa.  Kiinan kielen opetus järjestetään yhteisesti kaikille lahtelaisille kiinan valinneille oppilaille etäyhteyksin toteutattavana opetuksena.

    Elokuussa 2021 neljännen luokan aloittavat oppilaat voivat valita englannin A2-kieleksi, jos oppilas opiskelee ensimmäisenä vieraana kielenä muuta kuin englantia.

    Lue lisää peruskoulujen kielitarjonnasta. 

  • Kärpäsen koulussa on mahdollista valita yläluokilla 7. – 9. kuvataiteen painotettua opetusta. Hakeminen on ajankohtaista tammikuussa 2021.

    Kuvataiteeseen tutustutaan monipuolisesti erilaisia tekniikoita hyödyntäen

    • Kuvataidetta integroidaan monipuolisesti eri oppiaineisiin
    • Tehdään yhteistyötä kaupungin kulttuuritoimijoiden kanssa
    • Toteutetaan näyttelyitä koulun ja kaupungin tiloissa
    • Hyvät lähtökohdat jatko-opinnoille ja elinikäiselle harrastamiselle
    • Kuvataidetta opiskellaan 3t/vko

    ”Kuvis on niin paljon muutakin kuin pelkkää piirtämistä!”

    Lisätietoa painotettuun opetukseen hakemisesta.

  • Kärpäsen koulun vanhempainyhdistys kokoaa oppilaiden vanhemmat ja huoltajat yhteen. Yhdistys toimii vanhempien vaikutuskanavana ja yhteisöllisyyden luojana. Yhdistys edistää kodin ja koulun kumppanuutta ja yhteistyötä.

    Yhdistyksen tarkoituksena on tukea ja kehittää koulun toimintaa, myös taloudellisesti. Yhdistyksen varoja käytetään muun muassa oppilaiden stipendeihin, välituntivälineiden hankintaan ja koulun viihtyvyyden parantamiseen. Yhdistys järjestää omia tapahtumia sekä osallistuu koulun ja alueen yhdistysten järjestämiin tapahtumiin.

    Liity vanhempien FB-ryhmään – löydät meidät Facebookista ”Kärpäsen koulun vanhemmat”

    (linkki: https://www.facebook.com/groups/1125789111129294)

    Voit ottaa yhteyttä myös sähköpostilla, WhatsAppilla tai puhelimitse.

    Puheenjohtaja Suvi Turunen (040-188 1431)

     karpasenkoulun.vy@gmail.com

    Lue lisää peruskoulujen vanhempaintoimikunnan tehtävästä ja merkityksestä kodin ja koulun yhteydenpidon välineenä.

  •    
    RehtoriAri Pippuri etunimi.sukunimi@lahti.fi0505597847
    ApulaisrehtoriTimo Aho etunimi.sukunimi@lahti.fi0503879636
    KoulusihteeriSari Kyyhkynen etunimi.sukunimi@lahti.fi0447161314
    1AKati Parkkonen0505180034
    1BVaso Piia 0444820672
    1CKilpeläinen Elina0444164599
    2ASihvo Tea0505180026
    2BRiiheläinen Laila0505180037
    2CHermasvuo-Monto Erika0505180499
    3ASanna Saaranen 0505180492
    3BMarja Viljanen 0503879638     
    3CRiitta Hauvala 0503985336
    4AKatarina Schavikin 0505180491
    4BAnni Korhonen 0505180036
    4CPäivi Myllymäki 0505180496
    4DHanna Koivisto 0503879634
    5-6Heidi Kykkänen0444163708
    5AEsa Liukkonen0444163748
    5BLea Smolander0503879644
    5CKristiina Viitasuo0505180029
    6ABMinna Ahonen0503879647        
    6ABMiia Kivistö0505180497
    EN 3-6 luoRitva Metso0505180027
    ESPANJAKatariina Nyman 0447161045
    ERO 0-1 Mirka Pellava-Ruotanen0444826589
    ERO 1-6 Jaana Horppila0505180498
    ERO 1-6 Kirsi Lepistö0444826356
    ERO 7-9 Rekry
    Mav3Vera Rytkönen0444820555
    Mav4Laura Jauhojärvi0444826551
    AI  Minna Ansala (7A)0503879632 
    AT, MA, FY, KE, KÄS ROBOJuhani Pennanen (7C)0444164823 
    BI, GE  Anna Myllymäki (7B)0505180035  
    ELUO   Hans Arrenius (8D)0444820977 
    ELUO   Aino Rytkönen (9D)0505184488 
    EN 3-6 Ritva Metso0505180027  
    EN, Ru    Sirpa Walton (9A)0444163813  
    EN, RU    Katja Karvinen (9C)0505180015  
    FY KE Marjo Paakkulainen 0444163714 
    HI, YH, AI Henri Sorvali (8B)0503879633  
    KO 111 Henna Vihervuori 0505180023  
    KO, UE  Juha Flinkman (7D)0503879640              
    KU Saul Tyni (8C)0503879641   
    LIJuha Himanen044 018 7149
    LP, TT Petri Virtanen  (8A)0503879646  
    MA, FY Hannu Ilonen (9B)0444826535  
    MU 7-9 Juha Korkeamäki0503985129 
    OPO 7-9Eveliina Kekki 0505597843  
    S2 Maiju Laitinen 0505180046  
    SA Tytti Rautamies0505180045  
    TN Riku Syrjäniemi0505184565  
    TSSatu Hylkilä0505180016  
    UE, ET Mervi Hietamäki0505180177 
    UI Maha Hafez 050 387 9701
    UO Markus Salokangas 0503111648 
    Omankielinen opettaja Afamia Kouzi 0503111742
    Koulunkäynninohjaajat
    Cifci Selin0444826766
    HM (3AB)0444164140
    Huotari Katja (4D)0444820978
    Jokela Kirsi (9D)0444164601
    Kytönen Merja (2AB)0444163711
    Lahti Jarkko (MAV)0444826529
    Palmunen Ari (4D)0444163316
    Palokari Tytti0444820904
    Rakkolainen Maarit (2C)0505704638
    Ranta Marika0444826739
    Ronkainen Minna 044 482 6851
    Silén Kati TAKSI (3C)0444163712
    Sireni Katariina (1AB)0503879635
    Sokka Juha-Pekka0505180042
    Strengell Kaija0444163710
    Svärd Margo 0444163707
    Toivonen Outi (1C)0503878728
    Vilma Vappula (5C)0503879643
    Yli-Suomu Tarja 503879631
    Oppilashuolto
    KuraattoriHanna Autio0444826911
    KoulupsykologiElina Talala0444163622
    TerveydenhoitajaPiia Tommola0444820130
    Tukipalvelut
    Iltapäiväkerho Anna Ollila (vastuuohjaaja)0447257364
    KoulunuorisotyöntekijäUlla-Riitta Moilanen0505594125
    RuokapalveluvastaavaTarja Kallio050 351 0016
    Kiinteistönhoitaja-vahtimestariTimo Hiltunen0505597821
    ErityisammattimiesPertti Aittakallio0505597962
    LaitoshuoltajatTarja Laine0444163340

Yhteystiedot

Opetushenkilöstön yhteystiedot löytyvät Wilmasta. Kirjautuminen vaaditaan.