Hyppää sisältöön
Kärpäsen peruskoulu

Kärpäsen koulu

Kärpäsen koulu on 1. – 9. luokkien yhtenäiskoulu, jossa on myös esiopetusryhmä. Oppilaita Kärpäsessä on lähes 600, opettajia reilu 40, osa opettajista on yhteisiä muiden koulujen kanssa. Koulunkäynnin ohjaajia koulussa työskentelee 19.

Kärpäsen koulu toimii peruskorjatussa toimipisteessä.

Kärpäsen peruskoulu on yksi Lahden monimuotoisimpia kouluja. Meillä on yleisopetusta, esiopetusta, alueellisia erityisen tuen pienryhmiä sekä maahanmuuttajien valmistavaa opetusta. Tämä antaa oppilaille mitä parhaimmat puitteet opiskella ja kasvaa ympäristössä, jossa totutaan ja opitaan erilaisuuteen, ottamaan huomioon niin kehittyvä yhteiskunta kuin sen monimuotoisuuskin. Oma koulunuorisotyöntekijämme toimii tiivisti koulun oppilaiden arjessa mukana.

Meille tärkeitä asioita ovat hyvät tavat, toisen kunnioittaminen ja hyvä me-henki, joiden eteen koulussamme tehdään töitä.

Kärpäsen koulussa on mahdollista valita yläluokilla 7. – 9. kuvataiteen painotettua opetusta.

  • Kärpäsen koulussa vuonna 2019 ja sen jälkeen ensimmäisellä luokalla aloittaneet oppilaat voivat valita kolmannelta luokalta alkavana A2-kielenä espanjan, ruotsin tai kiinan. Espanjan opetus järjestetään yhteistyössä Jalkarannan ja Kärpäsen koulujen kanssa.  Kiinan kielen opetus järjestetään yhteisesti kaikille lahtelaisille kiinan valinneille oppilaille etäyhteyksin toteutettavana opetuksena.

    Elokuussa 2021 neljännen luokan aloittavat oppilaat voivat valita englannin A2-kieleksi, jos oppilas opiskelee ensimmäisenä vieraana kielenä muuta kuin englantia.

    Lue lisää peruskoulujen kielitarjonnasta. 

  • Kärpäsen koulussa on mahdollista valita yläluokilla 7. – 9. kuvataiteen painotettua opetusta. Hakeminen on ajankohtaista tammikuussa 2021.

    Kuvataiteeseen tutustutaan monipuolisesti erilaisia tekniikoita hyödyntäen

    • Kuvataidetta integroidaan monipuolisesti eri oppiaineisiin
    • Tehdään yhteistyötä kaupungin kulttuuritoimijoiden kanssa
    • Toteutetaan näyttelyitä koulun ja kaupungin tiloissa
    • Hyvät lähtökohdat jatko-opinnoille ja elinikäiselle harrastamiselle
    • Kuvataidetta opiskellaan 3t/vko

    ”Kuvis on niin paljon muutakin kuin pelkkää piirtämistä!”

    Lisätietoa painotettuun opetukseen hakemisesta.

  • Kärpäsen koulun vanhempainyhdistys kokoaa oppilaiden vanhemmat ja huoltajat yhteen. Yhdistys toimii vanhempien vaikutuskanavana ja yhteisöllisyyden luojana. Yhdistys edistää kodin ja koulun kumppanuutta ja yhteistyötä.

    Yhdistyksen tarkoituksena on tukea ja kehittää koulun toimintaa, myös taloudellisesti. Yhdistyksen varoja käytetään muun muassa oppilaiden stipendeihin, välituntivälineiden hankintaan ja koulun viihtyvyyden parantamiseen. Yhdistys järjestää omia tapahtumia sekä osallistuu koulun ja alueen yhdistysten järjestämiin tapahtumiin.

    Liity vanhempien FB-ryhmään – löydät meidät Facebookista ”Kärpäsen koulun vanhemmat”

    (linkki: https://www.facebook.com/groups/1125789111129294)

    Voit ottaa yhteyttä myös sähköpostilla, WhatsAppilla tai puhelimitse.

    Puheenjohtaja Suvi Turunen (040-188 1431)

     karpasenkoulun.vy@gmail.com

    Lue lisää peruskoulujen vanhempaintoimikunnan tehtävästä ja merkityksestä kodin ja koulun yhteydenpidon välineenä.

  •    
    RehtoriAri Pippuri etunimi.sukunimi@lahti.fi050 559 7847
    ApulaisrehtoriTimo Aho etunimi.sukunimi@lahti.fi050 387 9636
    KoulusihteeriSari Kyyhkynen etunimi.sukunimi@lahti.fi044 716 1314
    1A Sanna Saaranen 050 518 0492
    1BAnni Korhonen 050 518 0036
    1CMinna Laaksonen0444163708
    2AKati Parkkonen050 518 0034
    2BPiia Vaso0444820672
    2CElina Kilpeläinen-Saarinen0444164599
    3ATea Sihvo050 518 0026
    3BRiiheläinen Laila050 518 0037
    3CErika Hermasvuo-Monto 050 518 0499
    4AKatarina Schavikin 0505180491
    4BMarja Viljanen 050 387 9638     
    4CRiitta Hauvala 050 398 5336
    5ABMinna Ahonen0503879647
    5ABMiia Kivistö0505180497
    5CHanna Koivisto 050 387 9634
    6ABEsa Liukkonen044 416 3748
    6ABLea Smolander050 387 9644
    6CKristiina Viitasuo050 518 0029
    EN 3-6 luoRitva Metso 050 518 0027
    ESPANJASanna Saaranen 050 518 0492
    ERO 0-1 Mirka Pellava-Ruotanen0444826589
    ERO 1-6 Jaana Horppila 050 518 0498
    ERO 1-6 Päivi Myllymäki 050568049
    ERO 7-9 Liisa Suni 0444820892
    Mav3Noora Särösalmi044 482 0555
    Mav4Laura Jauhojärvi044 482 6551
    Mav4Opettaja haussa
    AI  Minna Ansala050 387 9632 
    AT, MA, FY, KE, KÄS ROBOJuhani Pennanen 044 416 4823 
    BI, GE  Anna Myllymäki050 518 0035  
    ELUO   Hans Arrenius044 482 0977 
    ELUO  7-9Heidi Sorsa0447256050
    EN 3-6 Ritva Metso050 518 0027  
    EN, RU    Johanna Lukkarinen0444163813
    EN, RU    Katja Karvinen 050 518 0015  
    FY, KE Marjo Paakkulainen 044 416 3714 
    HI, YH, AI Henri Sorvali 050 387 9633  
    KOOpettaja haussa050 518 0023  
    KO, UE  Juha Flinkman 050 387 9640              
    KU Saul Tyni 050 387 9641   
    LIJuha Himanen
    LP, TT Petri Virtanen  050 387 9646  
    MA, FY Hannu Ilonen  044 482 6535  
    MU 7-9 Juha Korkeamäki050 398 5129 
    OPO 7-9Eveliina Kekki 050 559 7843  
    S2 Maiju Laitinen 050 518 0046  
    SA  Tytti Rautamies050 518 0045  
    TN  Riku Syrjäniemi050 518 4565  
    TS Satu Hylkilä050 518 0016  
    UE, ET 424/426 Mervi Hietamäki050 518 0177 
    UI Maha Hafez
    UO Markus Salokangas 050 311 1648 
    Koulunkäynninohjaajat
    Cifci Selin0444826766
    Ohjaaja 10444164140
    Hakanen Oona0444826356
    Huotari Katja 0444820978
    Jokela Kirsi 0444164601
    Lahti Jarkko0444826529
    Palmunen Ari 0444163316
    Rakkolainen Maarit0505704638
    Ranta Marika0444826739
    Ronkainen Minna
    Ruuska Kia
    Silén Kati0444163712
    Sireni Katariina0503879635
    Sokka Juha-Pekka0505180042
    Strengell Kaija0444163710
    Svärd Margo0444163707
    Toivonen Outi0503878728
    Yli-Suomu Tarja0503879631
    EskariTaru Kuiri 0444820858
    Oppilashuolto
    KuraattoriHanna Autio0444826911
    KoulupsykologiElina Talala0444163622
    TerveydenhoitajaTiina Konttinen0444820130
    Tukipalvelut
    IltapäiväkerhoAnu Matikainen0447257364
    KoulunuorisotyöntekijäUlla-Riitta Moilanen (Ullis)0505594125
    Kiinteistönhoitaja-vahtimestariValtteri Tuuli (RTK) 0444124959
    ErityisammattimiesPetri Aittakallio055597962
    LaitoshuoltajatTarja Laine0444163340
    RuokapalveluvastaavaHeidi Hirvonen0503510016

Yhteystiedot

Opetushenkilöstön yhteystiedot löytyvät Wilmasta. Kirjautuminen vaaditaan.